Tesla žiada akcionárov o obnovenie dohody o rekordnom balíku odmien pre Muska

Americká automobilka Tesla v stredu požiadala akcionárov, aby znovu schválili dohodu o rekordnom balíku odmien pre šéfa podniku Elona Muska v hodnote až 56 miliárd dolárov. Dohodu, ktorá vznikla v roku 2018, začiatkom tohto roka zrušil súd v štáte Delaware. Automobilka akcionárov vyzvala aj na schválenie plánovaného presunu právneho sídla podniku zo štátu Delaware do štátu Texas. Informovala o tom agentúra Reuters.

Správa o pláne na obnovenie rekordného balíka odmien pre Muska prichádza krátko po tom, ako Tesla svojim zamestnancom oznámila, že plánuje zredukovať svoju globálnu pracovnú silu o viac ako desať percent, čo znamená zrušenie minimálne 14 000 pracovných miest.

Sudkyňa Kathaleen McCormicková zo štátu Delaware v januári dohodu o odmenách pre Muska zamietla s tým, že je nespravodlivá voči akcionárom. Za jej verdiktom stála žaloba jedného z akcionárov, podľa ktorého bola výška odmien prehnaná.

Musk zhruba mesiac po tomto verdikte oznámil, že mieni presunúť právne sídlo automobilky Tesla zo štátu Delaware do štátu Texas. „Nikdy nezriaďujte právne sídlo svojej firmy v štáte Delaware,“ napísal po verdikte súdu Musk na sieť X.

Dohoda predstavovala najväčší balík odmien, aký kedy niektorá z firiem v Spojených štátoch hodlala svojmu šéfovi vyplatiť

Dohoda predstavovala najväčší balík odmien, aký kedy niektorá z firiem v Spojených štátoch hodlala svojmu šéfovi vyplatiť. Odmeny mali byť vyplatené postupne pri splnení stanovených cieľov. Žaloba uvádzala, že Tesla investorov oklamala, pretože naznačovala, že splnenie stanovených cieľov je veľmi ťažké, zatiaľ čo v skutočnosti to tak podľa žaloby nie je. Medzi výkonnostnými cieľmi, ktoré bolo potrebné splniť, je napríklad určitá ziskovosť firmy a cena jej akcií na burze.

Vedenie spoločnosti Tesla tvrdilo, že dohoda bola uzavretá preto, aby Musk ako jeden z najdynamickejších podnikateľov na svete naďalej venoval pozornosť firme. Sudkyňa však rozhodla, že Tesla a Muskovi právnici neboli schopní preukázať, že akcionári boli pri hlasovaní plne informovaní. Musk mal navyše v tom čase silné väzby na osoby poverené vyjednávaním za Teslu. Výšku odmien McCormicková označila za nepochopiteľnú sumu, ktorá nie je spravodlivá voči akcionárom. Balík bol podľa nej tiež prerokovaný riaditeľovi spoločnosti, ktorí sa nechali strhnúť Muskovou rétorikou a jeho vystupovaním.

Viac o téme: akcionári , automobilky , Elon Musk , odmena , Spojené štáty americké USA , súd , Tesla

Súvisiace články

Aktuálne správy