Tesla začala v Číne stavbu továrne na svoje veľkokapacitné batérie

Americká spoločnosť Tesla začala v Šanghaji výstavbu továrne na svoje veľkokapacitné batériové systémy pre skladovanie veľkého množstva elektrickej energie nazývanej megapack. Továreň za 200 miliónov USD (4,6 miliardy Kč) v šanghajskej pilotnej zóne voľného obchodu bude prvým závodom Tesly na výrobu týchto batérií mimo územia Spojených štátov. S odvolaním sa na informácie čínskych štátnych médií to dnes uviedla agentúra AP.

Závod by mal spustiť masovú výrobu začiatkom budúceho roka. Počiatočná kapacita by sa mala pohybovať okolo 10.000 kusov megapackov ročne.Čínska štátna tlačová agentúra Nová Čína pochválila záväzok spoločnosti Tesla investovať v Číne a vyzdvihla, že firma odoláva výzvam, aby sa od Číny dištancovala a aby znižovala riziká vo vzťahu k Číne.

Podľa internetových stránok Tesly môže každý megapack uložiť viac ako 3,9 megawatthodín energie. To je dosť na zásobovanie zhruba 3600 domácností na dobu jednej hodiny. Megapacky sú určené predovšetkým pre energetické spoločnosti a komerčné zariadenia. Podobné úložiská nadobúdajú na význame s nárastom výroby elektriny zo slnka a vetra. Solárne a veterné elektrárne vyrábajú elektrinu len za priaznivých poveternostných podmienok, preto je potrebné túto elektrinu skladovať na dobu, keď ju budú potrebovať užívatelia. Čína je svetovým lídrom v inštalácii veterných a solárnych kapacít, čo z nej robí významný trh pre skladovanie elektriny.

elektromobily, Nemecko, obyvatelia, prieskum, Tesla, továreň
Nabíjacia stanica Tesla. Foto: pixabay.com/JamesQube

Tesla v roku 2019 otvorila v Šanghaji fabriku na elektromobily a montuje tam autá určené pre trhy v Číne, Európe aj inde v zahraničí. Tesla je dvojkou na rýchlo rastúcom čínskom trhu s elektromobilmi, lídrom je miestna automobilka BYD.

Viac o téme: batérie , Čína , Tesla , továreň , výroba , výstavba

Súvisiace články

Aktuálne správy