Ford sa s odbormi dohodol na budúcnosti závodu v nemeckom Saarlouis

Americká automobilka Ford dosiahla s odbormi a zástupcami zamestnancov dohodu o budúcnosti 3700 pracovníkov v závode v nemeckom meste Sarlousis. Predseda zamestnaneckej rady Markus Thal v stredu oznámil, že s vedením spoločnosti podpísal dohodu o kľúčových bodoch. Odborový zväz IG Metall a Ford zároveň podpísali súvisiacu kolektívnu zmluvu.

Dohody zahŕňajú pokračovanie pracovného pomeru tisícky zamestnancov do konca roka 2032, odstupné a prémie, ako aj rekvalifikačné programy. Ukončenie výroby modelu Fordu Focus, pôvodne plánované na máj 2025, sa okrem toho posunie o šesť mesiacov. IG Metall plánuje svojim členom vo Forde predložiť návrh na hlasovanie, v ktorom tento mesiac rozhodnú, či sa majú dohody prijať, alebo sa namiesto toho uskutoční časovo neobmedzený štrajk. Členmi odborového zväzu je približne 98 % zamestnancov Fordu v Nemecku.

Dohoda je podľa zamestnaneckej rady druhým najlepším riešením po tom, ako stroskotali snahy o získanie investora pre závod. Rada uviedla, že z jej pohľadu sa podarilo dosiahnuť maximum a dohodu odporúča prijať.

Nemecké zastúpenie Fordu koncom júna minulého roka pôvodne informovalo, že pre závod sa našiel nešpecifikovaný investor, s ktorým už boli podpísané prvé dohody. Predstavitelia spolkovej krajiny Sársko v tom čase hovorili o míľniku na ceste k zabezpečeniu budúcnosti závodu, v októbri však spoločnosť oznámila, že rokovania stroskotali.

Viac o téme: automobilky , dohoda , Ford Motor , kolektívna zmluva , odbory , zamestnanci , závod

Súvisiace články

Aktuálne správy