Európska únia a Rwanda podpísali memorandum o cenných surovinách

Európska únia a Rwanda v pondelok uzavreli dôležitú dohodu o podpore udržateľných a odolných hodnotových reťazcov pre kritické suroviny. Oznámila to Európska komisia (EK).

Memorandum o porozumení podpísali eurokomisárka pre medzinárodné partnerstvá Jutta Urpilainenová a rwandský minister zahraničných vecí Vincent Biruta. Cieľom je posilniť úlohu Rwandy pri podpore trvalo udržateľného rozvoja a odolných hodnotových reťazcov v celej Afrike.

Memorandum o porozumení ustanovuje úzku spoluprácu medzi EÚ a Rwandou v piatich oblastiach. Týka sa integrácie udržateľných surovinových hodnotových reťazcov a podpory ekonomickej diverzifikácie, zabezpečenia dobrého fungovania a udržateľnosti týchto hodnotových reťazcov. Spolupráca s EÚ má za cieľ dosiahnuť udržateľnú a zodpovednú výrobu a zhodnotenie kritických a strategických surovín, čo zahŕňa aj boj proti nezákonnému obchodovaniu so surovinami a zosúladenie s medzinárodnými normami v oblasti životného prostredia a sociálnych vecí.

Únia pomôže mobilizovať financie na rozmiestnenie infraštruktúry

EÚ pomôže mobilizovať financie na rozmiestnenie infraštruktúry potrebnej na rozvoj hodnotových reťazcov surovín, podporí výskum a inovácie a zdieľanie znalostí a technológií súvisiacich s prieskumom, ťažbou, rafináciou, spracovaním, zhodnocovaním a recykláciou kritických a strategických surovín. Únia rovnako pomôže Rwande s budovaním kapacít na presadzovanie pravidiel, zvyšovaní odbornej prípravy a zručností súvisiacich s hodnotovým reťazcom surovín.

Podľa eurokomisie model spolupráce s EÚ prinesie partnerskej krajine možnosť diverzifikovať svoje hospodárstvo a bude hnacou silou štrukturálnej transformácie.

V priebehu šiestich mesiacov sa spoločne vypracuje plán s konkrétnymi opatreniami

Po podpísaní memoranda o porozumení sa v priebehu šiestich mesiacov spoločne vypracuje plán s konkrétnymi opatreniami na uvedenie strategického partnerstva do praxe.

Hodnotové reťazce nerastných surovín sú pre hospodárstvo Rwandy rozhodujúce. Krajina je hlavným hráčom vo svetovej ťažbe tantalu. Produkuje tiež cín, volfrám, zlato a nióbium, má potenciál pre ťažbu lítia a ďalšie vzácne zeminy. Rwanda sa so svojou priaznivou investičnou klímou a situáciou v oblasti právneho štátu môže stať dôležitým centrom v sektore nerastných surovín. Jedna rafinéria zlata v krajine už existuje, čoskoro bude v prevádzke aj rafinéria tantalu a Rwanda má tiež jediný aktívny závod na tavenie cínu v Afrike.

Viac o téme: Afrika , dohoda , Európska únia EÚ , memorandum , priemysel , Rwanda , suroviny

Súvisiace články

Aktuálne správy