Komentáre

Kontroverzný plynovod: Hrozba pre energetickú bezpečnosť, embargá aj colná vojna
Závislosť na jednom zdroji je nebezpečná. Rozloženie rizika je jedným z prvých pravidiel risk manažmentu. Je možné, že Európa nevidí v takejto závislosti riziko? Alebo sú veci zložitejšie než by sa na prvý pohľad zdalo?
Štatistická hodnota ľudského života v diktatúre súčasnosti
- včera o 00:44 - Názory čitateľov (3)
V dôsledku koronakrízy sa do povedomia verejnosti dostala málo známa ekonomická koncepcia. Zatiaľ čo metriky ako HDP, miera nezamestnanosti a miera inflácie sa omieľajú už roky, tak frekventovaná nebola. Je to hodnota v peňažnom vyjadrení, aká sa očakáva, že sa ušetrí verejnými politikami. Aby sa určilo, či náklady „stoja za to“. Hodnota sa líši naprieč sektormi.
Koronadepresia: Južná Európa sa už nikdy neobnoví
- 5. 7. 2020 - Názory čitateľov (18)
Vyzerá to tak, že koronavírus ďalej prehĺbi dlhotrvajúce rozdiely Európskej únie medzi severom a juhom. Hospodárske rozdiely medzi severnou a južnou Európou sa prejavujú prinajmenšom od konca 19-teho storočia a najmä od druhej svetovej vojny.
Príchod druhej vlny poškodí ekonomikám. Týždeň vo svete
- 4. 7. 2020 - Názory čitateľov (4)
Európa nestihla opraviť škody po prvej vlne pandémie a vynárajú sa nové obavy. Na začiatku sme sa báli, aby sa nákaza z Talianska nerozšírila do zvyšku Európy. Dnes sa bojíme, aby sa nákaza zo zvyšku sveta do Európy opäť neimportovala...
MMT: Nie je moderná, nie je menová a nie je to ani teória
- 4. 7. 2020 - Názory čitateľov (8)
Argument pre Modernú menovú teóriu prvýkrát uviedol Warren Mosler v 90-tych rokoch. Je to pomerne jednoduché: vládne výdavky nie sú obmedzené príjmami. Dane fungujú iba na reguláciu dopytu, a tým aj inflácie, vládne pôžičky fungujú iba na reguláciu úrokových sadzieb. Štátne pokladnice môžu vytvárať a míňať toľko peňazí, koľko chcú, na stimuláciu rastu, najmä ak ekonomika nemá dostatočný výkon. A keď inflácia prudko vzrastie, prostredníctvom daní sa peniaze z ekonomiky stiahnu.
Kam mizne bohatstvo počas krízy?
- 3. 7. 2020 - Názory čitateľov (8)
Bežnou, ale naivnou odpoveďou je, že si ho vzali bohatí ľudia, ktorí ešte viac zbohatli. Vzhľadom na to, že väčšinou počas krízy strácajú bohatí ľudia, ktorí v neúmernej miere vlastnia akcie alebo iné aktíva, ktorých hodnoty klesli, sa to zdá nepravdepodobné.
Test investovania do fondov: Nižšie poplatky alebo väčšia výkonnosť v minulosti?
- 2. 7. 2020
Pri výbere podielového fondu sa najčastejšie zaujímame o jeho predchádzajúcu výkonnosť. Aj napriek náhodnosti či šťastiu, prijatie rozhodnutia či investovať, je značne ovplyvnené historickými výnosmi.
Súkromný sektor v USA vytvoril v júni takmer 2,4 milióna pracovných miest
- 1. 7. 2020
Súkromný sektor v USA vytvoril v júni takmer 2,4 milióna pracovných miest. To bolo však menej, ako očakávali ekonómovia z Wall Street.
V Nemecku a v Rakúsku sa uskutočnili razie v rámci vyšetrovania Wirecardu
- 1. 7. 2020
Desiatky vyšetrovateľov sa zúčastnili razií v Nemecku a v Rakúsku v rámci vyšetrovania platobnej spoločnosti Wirecard, ktorá vyhlásila bankrot po tom, ako sa v jej účtovníctve objavila obrovská diera. Informovala o tom v stredu mníchovská prokuratúra.
Nezodpovedné správanie sa počas pandémie: Za všetkým hľadajme ekonomické dôvody
- 1. 7. 2020 - Názory čitateľov (3)
Ekonomické návrhy na riešenie koronakrízy sa väčšinou zameriavajú na kompenzáciu strát domácností a firiem, strát z príjmu v dôsledku vynútenej izolácie a na minimalizáciu rizika straty zamestnania a krachu. Takéto návrhy sú užitočné, ale neberú do úvahy podstatný aspekt súčasnej krízy.
Strana 1 z 10Staršie

Dnešný vývoj CZK




Dnešný vývoj USD




Dnešný vývoj GBP





Dane, odvody, účtovníctvo - informácie pre podnikateľov