Zlé správy pre Slovensko: Ekonomická aktivita v eurozóne prekvapivo rýchlo upadá

, ČTK/red

Ekonomická aktivita v eurozóne slabne rýchlejšie, ako sa čakalo. Vyplýva to z prieskumu, ktorý dnes zverejnila organizácia S&P Global. Dopyt v dominantnom sektore služieb sa znížil, zatiaľ čo výroba vo fabrikách klesá najrýchlejšie od začiatku pandémie covidu-19.

Súhrnný index nákupných manažérov (PMI), ktorý sleduje aktivitu v službách aj v priemysle a ktorý je pokladaný za ukazovateľ celkového zdravia ekonomiky, za júl predbežne klesol na 48,9 bodu. V júni bol na hodnote 49,9 bodu. Čokoľvek nad 50 bodov je rast, ak hodnota indexu klesne pod 50 bodov, znamená to pokles aktivity. Analytici v ankete agentúry Reuters pokles indexu očakávali, ale domnievali sa, že bude miernejší. V priemere počítali s poklesom na 49,7 bodu.

Významný vplyv na Slovensko

Predbežné výsledky tak rozhodne nie sú dobrou správou ani pre Slovensko a ďalší výhľad jeho ekonomického vývoja. Výrazne proexportne orientované hospodárstvo totiž len ťažko môže autonómne rásť, pokiaľ západná Európa bude stagnovať, či nebodaj padať do recesie.

"Spracovateľský sektor je aj naďalej Achillovou pätou eurozóny. Producenti v júli znižovali výrobu rýchlejšie, zatiaľ čo aktivita v sektore služieb ešte silnie, aj keď oveľa slabším tempom ako na začiatku roka," uviedol k predbežným výsledkom za júl hlavný ekonóm finančného ústavu Hamburg Commercial Bank (HCOB) Cyrus de la Rubia. HCOB sa podieľa na zbere a spracovaní údajov o vývoji aktivity.

Čiastkový index pre sektor služieb klesol na 51,1 bodu z júnových 52 bodov. Dostal sa tak najnižšie od januára a zaostal za odhadmi analytikov, ktorí počítali s poklesom na 51,5 bodu. Čiastkový index pre spracovateľský sektor klesol na 42,7 z júnových 43,4 bodu. Analytici pritom čakali mierny rast, v priemere ho odhadli na 43,5 bodu.

Myslíte si, že nás v eurozóne a na Slovensku čaká v najbližších mesiacoch recesia?

"Ekonomika eurozóny sa v najbližších mesiacoch zrejme posunie ďalej k pásmu útlmu, pretože sektoru služieb naďalej dochádza dych," dodal De la Rubia.

Ľuďom dochádzajú peniaze, trpia aj služby

Zadlžení spotrebitelia, ktorí pociťujú tlak rastúcich nákladov na pôžičky a vyššie ceny, obmedzili výdavky, uviedol Reuters. Index novej aktivity v službách sa prvýkrát po siedmich mesiacoch dostal pod hranicu, ktorá oddeľuje rast od poklesu. Je na hodnote 48,5 bodu, zatiaľ čo v júni bol na 51 bodoch.

Euro na správu zareagovalo citeľným poklesom, k doláru odpísalo skoro pol percenta zhruba na 1,1076 USD. Tento týždeň sa pritom Európska centrálna banka (ECB) bude zaoberať menovou politikou a očakáva sa, že pristúpi k ďalšiemu zvýšeniu základných úrokových sadzieb. Rast úrokov očakávajú analytici tento týždeň aj v Spojených štátoch.

Viac o téme: americký dolár USD , euro , Európska centrálna banka ECB , Európska únia EÚ , eurozóna , index nákupných manažérov PMI , makroekonomika , služby , spracovateľský priemysel , úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy