Aj napriek tomu, že ženy sú aj naďalej platovo znevýhodňované, výrazne menšie percento žien ako mužov požiadalo zamestnávateľa o navýšenie mzdy, ukázal prieskum. Strach z položenia otázky môže plynúť najmä s nižšieho sebavedomia či stereotypného vnímania žien.
Iba 40 percent žien si v doterajšej pracovnej kariére vypýtalo platové navýšenie, zatiaľ čo u mužov je to až o 20 percent viac, vyplýva to z prieskumu 2muse vypracovaného pre 365.banku. Jedným z hlavných dôvodov tohto priepastného rozdielu môže byť stereotypné postavenie žien v spoločnosti či výchova. Vďaka nej sa ženy neradi dostávajú do konfliktných situácií a všetko sa snažia riešiť ústupkom či kompromisom.
„Okrem toho sú ženy často tie, ktoré popri práci riešia ďalšie povinnosti ako vodenie detí do škôlok a škôl, na popoludňajšie mimoškolské aktivity alebo na vyšetrenia k lekárom. Nehovoriac o neplatenej práci, ktorá im odčerpáva čas, ktorý by inak mohli venovať napríklad sebavzdelávaniu,“ uvádza sa v správe 365. banky.
Nižšie sebavedomie žien môže vplývať aj na ich rozhodnutia. Pomerne často sa totiž stáva, že zamestnankyne kývnu na prvú pracovnú ponuku zamestnávateľa a boja sa vyjednávať. Problémom môže byť taktiež prijatie nižších pracovných či mzdových podmienok po absolvovaní materskej či rodičovskej dovolenky.
To, že sa ženy hanbia vypýtať si vyšší plat je o to viac prekvapujúce, že väčšina respondentiek nie je spokojná so svojim platovým ohodnotením. Až každá štvrtá dokonca uvádza, že so svojho platu nedokáže vyžiť. To je až o polovicu viac ako u mužov (12%).
Ako zvýšiť svoju úspešnosť?
Na rozhovor o zvýšení platových podmienok s nadriadeným sa treba vopred pripraviť. Vo vyjednávaní vám totiž určite pomôže spomenúť pracovné úspechy, zrealizované projekty či prekážky, ktoré sa vám podarilo prekonať. Dôležité je taktiež upozorniť na vaše výsledky, ktoré priniesli firme nové zisky či ušetrené náklady.
Dôkladná príprava môže zlepšiť aj váš prejav počas rozhovoru. Pomôcť vám taktiež môže simulácia rozhovoru s vašou blízkou osobou či pred zrkadlom. Rovnako vhodná je aj predstava o zvýšení platu. Rozmyslite si aké navýšenie je ideálne alebo za akého minimálneho navýšenia ste ochotný ostať na danej pracovnej pozícii. Aj napriek tomu, že nemusí prísť k dohode okamžite, zamestnávateľ určite ocení vašu otvorenosť. Spolu sa môžete posnažiť nájsť kompromis, ktorý bude vyhovovať obidvom stranám.
Čo robiť v prípade úspechu?
Ak budete vo vyjednávaní úspešný, pozor by ste si mali dať nato čo s peniazmi navyše urobíte. Ak by ste peniaze navyše presunuli len do spotreby, dlhodobá životná úroveň by sa vám nemusela zlepšiť. Je tak potrebné myslieť aj na budúcnosť.
„Ideálnym riešením je, ak si sumu rozdelíme na dve časti. Jednu si odložíme, napríklad na tvorbu finančnej rezervy, sporenie za nejakým rozumným účelom alebo ju investujeme,“ uvádza hovorkyňa 365.banky Linda Valko Gáliková. Rovnako by sme však podľa nej nemali zabúdať na seba. „Druhú časť peňazí môžeme smerovať aj do spotreby, prípadne na niečo potrebné alebo si kúpime niečo, čo nám urobí radosť,“ dodáva.