Zarábajú si v USA na bankovú katastrofu? Najväčšia americká banka aj vďaka krízam rastie do enormných rozmerov

, Redakcia

Aktuálna banková kríza, ktorá najmä v Spojených štátoch spôsobuje problémy regionálnym bankám čeliť tlaku vysokých úrokových sadzieb, potvrdzuje aj to, čoho sme boli svedkami pri poslednej finančnej kríze v roku 2009. Silné bankové domy sa stávajú ešte silnejšími. A to nielen preto, že klienti v nich hľadajú počas kríz stabilitu pre svoje vklady.

V pondelok 1. mája obletela finančný svet správa, že padla ďalšia regionálna banka v Spojených štátoch. Problémy First Republic Bank z predchádzajúcich týždňov pritom naznačovali, že tento krok bude zrejme neodvratný. Podstatnou však bola informácia, že aktíva banky preberie najväčšia americká banka JPMorgan Chase.

First Republic pritom nebola úplne malou a bezvýznamnou bankou. Podľa údajov federálneho rezervného systému bola ku koncu minulého roka čo do výšky aktív 14 najväčšou bankou v Spojených štátoch s majetkom cez 200 miliárd dolárov. V čase zatvorenia dosahovali jej aktíva už bezmála 230 miliárd dolárov. Zapísala sa tak do archívov ako druhé najväčšie bankové zlyhanie v americkej histórii. Ešte väčšie, ako Silicon Valley Bank, ktorá to celé pred dvoma mesiacmi odštartovala.

JPMorgan Chase po oznámení transakcie vo vyhlásení uviedla, že prevezme úvery First Republic v hodnote 173 miliárd dolárov, cenné papiere za zhruba 30 miliárd dolárov a vklady za 92 miliárd dolárov. Nepreberá korporátny dlh ani prioritné akcie banky. Vo výsledku sa však jej aktíva zo dňa na deň nafúknu o ďalšie desiatky miliárd dolárov.

Mocní budú ešte mocnejší

Aj táto transakcia je pritom potvrdením toho, že v krízach silnejší ešte posilňujú. Už po páde Silicon Valley Bank sme písali o tom, že klienti ohrozených regionálnych bánk v obavách o svoje vklady prechádzali práve k tým najväčším. Tým tak obrie bankové domy začali posilňovať aj bez toho, aby museli nejaké aktíva preberať. Druhým faktorom je samotné preberanie toho, čo po zlyhaných bankách zostane. Presne ako v prípade JPMorgan Chase a First Republic Bank.

Prevzatie zlyhávajúcej banky silnejším bankovým domom je pritom najmä v záujme regulátorov. Potrebujú jednoducho vyslať trhu signál, že bankový systém je bezpečný. Pre prevzatie First Republic Bank tak chceli predovšetkým silnú dohodu. Kritici však upozorňujú na skutočnosť, že ďalšie nafukovanie najväčších amerických bankových kolosov môže v prípade ich problémov spôsobiť doslova katastrofu.

JPMorgan pritom nebola sama, ktorá sa o aktíva krachujúcej banky First Republic zaujímala. Podľa informácií The Wall Street Journal totiž svojou ponukou na prevzatie porazila minimálne troch menších konkurentov. Ako jediná údajne ponúkla napríklad aj prevzatie hypoték, ktoré iné banky nechceli.

Ďalšie nafukovanie najväčších bankových domov však napriek aktuálne nespornej pomoci k stabilizácii celého bankového sektora vyvoláva za Atlantikom aj obavy. Tie najväčšie americké banky totiž rástli aj po finančnej kríze v roku 2009, kedy sa ukázalo, že boli príliš veľké, aby ich úrady nechali padnúť. V klientoch tak môžu aj preto vzbudzovať väčší pocit istoty.

Kritika aj z amerického senátu

Demokratická senátorka Elizabeth Warrenová, známa svojou kritikou obrích bánk uviedla, že problém „príliš veľkých na to, aby skrachovali“ sa včlenením First Republic do JPMorgan Chase ešte zhoršil. Regulátori podľa nej toto prevzatie preto povoliť nemali.

„Dnes to môže vyzerať dobre, keď všetko letí hore, ale ak nakoniec jedna z tých obrovských bánk, JPMorgan Chase, začne mať problémy, na rade budú americkí daňoví poplatníci,“ citoval Warrenovú web cnn.com.

Upriamovala predovšetkým na to, že o aktíva First Republic sa uchádzalo viacero menších bánk, ktoré mali podľa nej regulátori uprednostniť. „Je dôležité pozrieť sa na vplyv na hospodársku súťaž a pokúsiť sa udržať diverzifikovanejší bankový systém,“ dodala.

Zaujímavosťou je, že JPMorgan Chase preberala bankové aktíva aj po niekdajšej Washington Mutual počas finančnej krízy v roku 2008. Jej krach je doteraz vôbec najväčší v americkej bankovej histórii. Zdá sa teda, že najväčšia americká banka si z každej krízy uhryzne ešte viac trhového podielu a kapitálu.

Vtedajšou šéfkou Federálneho úradu pre poistenie vkladov (FDIC), ktorý obe transakcie schvaľoval, bola Sheila Bair. Tá pripomína, že úrad v týchto krízových situáciách musí jednoducho zvoliť možnosť, ktorá najmenej poškodí jeho poistný fond. Preto sú to práve najväčšie banky, ktoré vedia predostrieť najlepšie ponuky.

Na stole opäť sprísňovanie regulácie

Aktuálna situácia pritom v Spojených štátoch čoraz hlasnejšie otvára debatu o sprísňovaní bankovej regulácie. Tú za prezidentovania Donalda Trumpa zmiernili, čo sa aktuálne ukazuje ako nie najsprávnejšie rozhodnutie. Slabé miesta pritom podľa cnn.com v regulácii a dohľade priznal aj samotný Fed. Dá sa preto očakávať, že regulácia v americkom bankovom sektore sa bude sprísňovať.

Faktom však je, že podobnú skúsenosť má za sebou už aj Európa. Druhú najväčšiu švajčiarsku banku Credit Suisse totiž len nedávno prevzal jej väčší konkurent UBS. Už vtedy obria švajčiarska banka sa tak rovnako poriadne nafúkla.

Viac o téme: aktíva , banková kríza , Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov FDIC , Federálny rezervný systém Fed , finančná kríza , First Republic Bank , JPMorgan Chase

Súvisiace články

Aktuálne správy