Zakladateľa skrachovanej kryptoburzy FTX Sama Bankmana-Frieda zatkli na Bahamách

Hoci bývalému šéfovi FTX podľa denníka The New York Times po krachu firmy oceňovanej na začiatku roka na 32 miliárd dolárov hrozí obvinenie z podvodu, vystupuje Bankman-Fried už mesiac v médiách, kde sa za svoje kroky ospravedlňuje a vysvetľuje, čo sa vo firme stalo.

Úrady na Bahamách na základe americkej žiadosti zadržali Sama Bankmana-Frieda, zakladateľa a bývalého riaditeľa americkej kryptoburzy FTX, ktorá minulý mesiac skrachovala. Oznámili to tlačové agentúry s odvolaním sa na newyorského federálneho prokurátora Damiana Williamsa. Ten tiež avizoval, že budú oznámené nové informácie ohľadom trestného stíhania Bankmana-Frieda, ktorý má byť podľa bahamskej polície predvedený pred súd na karibskom ostrove.

Hoci bývalému šéfovi FTX podľa denníka The New York Times po krachu firmy oceňovanej na začiatku roka na 32 miliárd dolárov hrozí obvinenie z podvodu, vystupuje Bankman-Fried už mesiac v médiách, kde sa za svoje kroky ospravedlňuje a vysvetľuje, čo sa vo firme stalo. To môže byť pre neho škodlivé pred súdom, píše agentúra Reuters.

USA zrejme požiadajú o vydanie

Generálny prokurátor Baham Ryan Pinder predpokladá, že Spojené štáty požiadajú o vydanie zadržaného tridsiatnika. Zverejnené komuniké tiež cituje vyjadrenie bahamského premiéra Philipa Davisa, že obe krajiny zdieľajú záujem vyvodiť zodpovednosť voči osobám spätým s FTX, ktoré zrejme zradili dôveru verejnosti a porušili zákon. Bahamy povedú vlastné vyšetrovanie.

Bankman-Fried mal vypovedať pred výborom pre finančné služby Snemovne reprezentantov. Vystúpi však iba nový šéf FTX John Ray, ktorý bankrot pripisoval „úplnému zlyhaniu“ bývalého vedenia.

Úrady sa snažia objasniť úlohu Bankmana-Frieda v bankrote FTX, ktorý otriasol celým odvetvím kryptomien. Americká kryptomienková burza FTX vyhlásila bankrot 11. novembra. Prinútila ju k tomu kríza likvidity, ktorá klientov pripravila minimálne o miliardu dolárov.

Tajne použité miliardy

Od krachu FTX tiež vyšlo najavo, že Bankman-Fried tajne použil desať miliárd dolárov z peňazí klientov v pokuse o záchranu svojej spoločnosti, píše Reuters. Bankman-Fried pripustil, že pri konaní pochybil a že nedokázal pádu FTX zabrániť. Odmietol ale, že chcel niekoho podviesť.

V jednom zo svojich mediálnych vystúpení Bankman-Fried opísal, že do vzdania sa pozície riaditeľa firmy ho tlačili právni poradcovia z firmy Sullivan & Cromwell aj hlavný advokát americkej pobočky FTX.

Bankman-Fried povedal, že ani nie desať minút po tom, čo podpisom odovzdal vedenie firmy Rayovi, dostal „potenciálne financovanie v ráde miliárd dolárov“. Svojmu právnikovi povedal, aby rokovania s novým riaditeľom zrušil, bolo mu ale povedané, že už je príliš neskoro, opisuje Reuters. Bankman-Fried odvtedy už nemá prístup k systému a Ray mu vraj neodpísal na e-maily, v ktorých mu Bankman-Fried ponúkal pomoc alebo informácie.

Prominentná osoba

Bankman-Fried bol vo svete kryptomien so svojimi tričkami, šortkami a rozprávkovým imaním FTX nekonvenčnou, ale prominentnou osobou. Koncom roka 2021 mala podľa neho jeho spoločnosť Alameda Research hodnotu vyše 50 miliárd dolárov a únosnú mieru dlhov. „Minulý rok bolo moje celkové imanie odhadnuté na 20 miliárd dolárov. Naposledy, keď som sa pozeral, tak som mal na účte okolo stotisíc,“ opísal Bankman-Fried.

Spravodajský web iROZHLAS.cz na začiatku decembra upozornil, že FTX má aj „českú stopu“: tento rok v júli poslala Nadácia FTX Foundation viac ako stomiliónový grant na medzinárodné vzdelávacie centrum Irene Kotíkovej, ktorá na tento účel kúpila zámok v Hostačově zo 16. storočia. Kotíková podľa svojich slov nevie, čo sa bude diať ďalej. „Čakáme, ako dopadnú rôzne právne konania v Spojených štátoch,“ povedala.

Kto je Sam Bankman-Fried
– Bankman-Fried začal svoju kariéru v spoločnosti Jane Street Capital, ktorá obchoduje s fondmi ETF. V roku 2017 založil obchodnú firmu Alameda Research a neskôr sa stal jej väčšinovým vlastníkom. Zameral sa na obchodovanie s kryptomenou bitcoin a zarábal na rozdieloch v cenách bitcoinu na burzách v Ázii a v Spojených štátoch. V apríli 2019 založil burzu s derivátmi kryptomien FTX.
– Majetok Bankmana-Frieda v jednej chvíli dosahoval podľa odhadu časopisu Forbes 26 miliárd dolárov. Začiatkom decembra Bankman-fried v médiách povedal, že mu zostala iba jedna kreditná karta a 100 000 dolárov v banke.
– Prezentoval sa ako podporovateľ efektívneho altruizmu, je členom neziskovej organizácie Giving What You Can. Povedal napríklad, že chcel za svojho života darovať väčšinu majetku efektívnym charitatívnym organizáciám.
– Bankman-Fried patril k hlavným sponzorom americkej Demokratickej strany. V roku 2020 prispel na prezidentskú kampaň súčasnej hlavy štátu Joea Bidena sumou 5,2 milióna dolárov.
– Agentúra Reuters uviedla, že za posledné dva roky Bankman-Fried, jeho rodina a vysoko postavení zamestnanci firmy FTX kúpili na Bahamách najmenej 19 nehnuteľností v hodnote takmer 121 miliónov dolárov.
– Sam Bankman-Fried, v médiách tiež niekedy označovaný ako SBF, sa narodil 5. marca 1992 v Stanforde. Vyštudoval fyziku a matematiku na Massachusettskom technologickom inštitúte (MIT).

Viac o téme: FTX , kryptomeny , Sam Bankman-Fried

Súvisiace články

Aktuálne správy