Väčšina zamestnancov v Nemecku dostáva protiinflačný príspevok

Prevažná väčšina zamestnancov v Nemecku dostáva bonus na vyrovnanie inflácie. Jednorazové príspevky oslobodené od daní poberajú od októbra viac ako tri štvrtiny (77,9 %) zamestnancov a v súlade s kolektívnymi zmluvami si ich môžu nárokovať do konca tohto roka, oznámil vo štvrtok spolkový štatistický úrad. Informuje o tom agentúra DPA.

Priemerná suma na osobu podľa najaktuálnejších údajov predstavuje 2761 eur, medzi jednotlivými sektormi sa však prejavujú výrazné rozdiely. Najnižšie bonusy dostali zamestnanci v stavebníctve s priemerom 1104 eur a v poľnohospodárstve, lesníctve a rybolove (1689 eur). Najvyššie mimoriadne príspevky boli v sektore verejnej správy, obrany a sociálneho zabezpečenia (3000 eur).

Nemecká vláda zaviedla osobitné protiinflačné príspevky do výšky 3000 eur oslobodené od daní a odvodov v snahe zmierniť vplyv energetickej krízy a dočasného prudkého nárastu inflácie na zamestnancov. V závislosti od podoby kolektívnych zmlúv sa môžu peniaze vyplácať jednorazovo alebo v splátkach. Podľa skorších údajov štatistického úradu prispelo opatrenie k zvýšeniu príjmov zamestnancov v priemere o 3,7 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Viac o téme: bonus , inflácia , mzdy , Nemecko , zamestnanci

Súvisiace články

Aktuálne správy