Úroky v Spojených štátoch zostávajú na 22-ročnom maxime! Zrejme ešte o čosi porastú

, TASR/red

Americká centrálna banka (Fed) v súlade s očakávaniami nezmenila nastavenie menovej politiky. Zároveň však signalizovala, že do konca roka počíta s ešte jedným zvýšením sadzieb a že úrokové sadzby zostanú vysoko dlhší čas.

Menový výbor (FOMC) ponechal kľúčovú úrokovú sadzbu na 22-ročnom maxime v pásme 5,25 % až 5,50 %.

FOMC od marca 2022, keď spustil aktuálny cyklus sprísňovania s cieľom utlmiť infláciu, zvýšil úrokové sadzby jedenásťkrát celkovo o 525 bázických bodov. Tempo rastu spotrebiteľských cien však napriek tomu zostáva nad dvojpercentným inflačným cieľom Fedu. V auguste sa medziročný rast spotrebiteľských cien v USA zrýchlil už druhý mesiac po sebe, a to na 3,7 % z 3,2 % v júli.

FOMC v posledných mesiacoch výrazne spomalil tempo zvyšovania sadzieb, keďže vplyv skorších zvýšení sa začal prejavovať v ekonomike.

Fed aktuálne očakáva, že do konca tohto roka zvýši úrokové sadzby ešte raz. Na budúci rok potom počíta s dvomi zníženiami, čo je o polovicu menej, než signalizoval v júni. To by znamenalo, že hlavná sadzba by sa na konci roka 2024 mala nachádzať na úrovni okolo 5,1 %.

Fed prognózuje vyššie sadzby, než doteraz, aj v rokoch 2025 a 2026. V roku 2025 počíta s kľúčovou sadzbou na úrovni 3,9 % a v roku 2026 na úrovni 2,9 %.

Powell: Ešte dlhá cesta k skroteniu inflácie

Podľa šéfa Fedu Jeroma Powella je totiž pred bankou ešte dlhá cesta, aby zabezpečila udržateľné znižovanie inflácie smerom k jej dvojpercentnému cieľu.

Powell na tlačovej konferencii po skončení zasadnutia menového výboru (FOMC), uviedol, že Fed "veľmi pozorne sleduje" riziká, ktoré vysoká inflácia predstavuje pre jej mandát. Fed podľa neho ešte nie je úplne presvedčený, že inflácia je na správnej ceste.

Tlačová konferencia šéfa Fedu Jeroma Powella po zasadnutí menového výboru


"Chceme vidieť presvedčivé dôkazy, že sme naozaj dosiahli primeranú úroveň. Vidíme pokrok, čo vítame, ale potrebujeme vidieť ďalší pokrok, kým budeme ochotní dospieť k takémuto záveru," povedal Powell. "V rámci procesu udržateľného znižovania inflácie na úroveň 2 % však máme pred sebou ešte dlhú cestu."

Obnovenie cenovej stability je podľa Powella hlavnou prioritou centrálnej banky. Ak by sa jej to nepodarilo malo by to vážne dôsledky pre ekonomiku. "Najhoršie, čo môžeme urobiť, je, že neobnovím cenovú stabilitu." História totiž podľa neho jasne ukazuje, že v takom prípade sa inflácia vráti a neistota v ekonomika pretrvá dlhý čas, čo by malo negatívny vplyv na rast. Počas takéhoto obdobia by sa inflácia neustále vracala a Fed by musel opakovane sprísňovať menovú politiku.

Americká ekonomika svižne porastie

Americká centrálna banka zároveň so stredajším rozhodnutím o nastavení menovej politiky výrazne zvýšila prognózu rastu domácej ekonomiky v tomto roku.

Fed aktuálne počíta s expanziou hrubého domáceho produktu (HDP) o 2,1 %. To je viac než dvojnásobok v porovnaní s júnovou predpoveďou (1 %). Jasne to takisto signalizuje, že centrálna banka nepočíta v dohľadnom čase s recesiou v USA. Fed zvýšil prognózu rastu aj pre rok 2024 na 1,5 % z 1,1 %.

Inflácia meraná jadrovými výdavkami na osobnú spotrebu by mala tento rok dosiahnuť 3,7 % namiesto 3,9 %. Fed takisto počíta s nižšou nezamestnanosťou. Aktuálne očakáva, že jej miera dosiahne tento rok 3,8 % namiesto 4,1 %.

Fed v súlade so zlepšenými ekonomickými prognózami signalizoval, že do konca tohto roka ešte raz sprísni menovú politiku. Na budúci rok potom počíta s dvomi zníženiami úrokových sadzieb, čo je o polovicu menej, než signalizoval v júni. To by znamenalo, že hlavná sadzba by sa na konci roka 2024 mala nachádzať na úrovni okolo 5,1 %. Fed prognózuje vyššie sadzby, než doteraz, aj v rokoch 2025 a 2026.

Viac o téme: Federálny rezervný systém Fed , hospodársky rast , hrubý domáci produkt HDP , Jerome Powell , Spojené štáty americké USA , úroková sadzba , úrokové sadzby , úroky

Súvisiace články

Aktuálne správy