Týždeň na trhoch: Americké a európske akcie v červených číslach, Čína ťaží z uvoľňovania opatrení

Americké a európske akciové indexy v minulom týždni prerušili doterajšiu sériu rastov a prepadli sa do červených čísel. Čína naopak uzavrela so ziskom.

Trhy ovláda nervozita v súvislosti s ďalším postupom americkej centrálnej banky pri úprave výšky úrokových sadzieb, ktorá sa prenáša na všetky kontinenty.

Neistotu investorov podporili pozitívne dáta z trhu práce o zamestnanosti či údaje zo sektora služieb v Spojených štátov, ktoré naznačujú, že ekonomika je zatiaľ dostatočne silná na to, aby uniesla ďalšie sprísňovanie menovej politiky.

Obavy, že Fed bude držať úrokové sadzby vyššie dlhšiu dobu, sú kľúčovou hnacou silou strát z posledných dní. Obchodníci totiž zvažujú možnosť, že by banka mohla v budúcom roku zvýšiť svoju referenčnú sadzbu nad aktuálne očakávaných 5 %. 

Európa priniesla výsledky hospodárskeho rastu za tretí kvartál. Čína pokračuje v uvoľňovaní opatrení kvôli nepriaznivým obchodným údajom.

Sektor služieb v USA prekvapivo rástol

Makroekonomický kalendár bol v minulom týždni na udalosti najvyššej úrovne chudobnejší. Zo zverejnených dát však stáli za pozornosť výsledky nevýrobného indexu ISM v USA, ktorý mal podľa očakávaní naznačiť spomaľovanie rastu sektora služieb. Ukazovateľ však napokon dopadol prekvapivo pozitívne a prekonal odhady analytikov.

Index dosiahol úroveň 56,5 bodov v porovnaní s 54,4 bodmi v októbri, pričom sa očakával výsledok 53,5 bodov. Vo všeobecnosti sú hodnoty ukazovateľa nad hladinou 50 známkou rastu. Zrýchleniu rastu napomohla miera obchodnej aktivity, ktorá vyskočila najviac od marca 2021 a signalizuje tak, že najväčšia časť ekonomiky ostáva naďalej odolná. Sektor služieb sa na celkovej ekonomickej aktivite v USA podieľa viac ako dvoma tretinami.

Čo sa týka jednotlivých odvetví služieb, trinásť z nich zaznamenalo v novembri rast na čele s nehnuteľnosťami, prenájmom a lízingom, baníctvom a poľnohospodárstvom.

Zlepšila sa aj miera zamestnanosti v službách, zatiaľ čo miera nových objednávok sa znížila na najnižšiu úroveň od mája tohto roka. Spomalenie objednávok môže naznačovať, že aktivita by sa mohla v nadchádzajúcich mesiacoch zmierniť, keďže niektorí Američania si pri stále vysokej inflácii a rastúcich nákladoch na pôžičky uťahujú opasky.

Výkonnosť amerických indexov za posledný týždeň

Zdroj: wsj.com

Index Dow Jones Industrial Average si za minulý týždeň odpísal 2,5 %. Širší index S&P 500 stratil 3,4 % a technologický Nasdaq Composite sa prepadol o 3,6 %.

Hospodársky rast v Eurozóne zrýchlil

V Európe sa obchodníci zo zaujímavých výsledkov dočkali údajov o hrubom domácom produkte eurozóny za tretí štvrťrok 2022, ktorý v medzikvartálom porovnaní vzrástol o 0,3% a prekonal tak očakávania.

Obchodníci ďalej čakajú na náznaky, že by ECB mohla pristúpiť k spomaleniu agresívneho sprísňovania monetárnej politiky. Okrem kľúčových správ zo Spojených štátov o inflácii a sadzbách budú v tomto týždni investori sledovať aj zasadnutie Európskej centrálnej banky, ktoré sa uskutoční vo štvrtok, v tesnom závese po zasadnutí Fedu. Predpokladá sa, že banka zvýši svoju kľúčovú úrokovú sadzbu 0,5 percentuálneho bodu po priaznivých výsledkoch inflácie eurozóny za november.

Vývoj indexu Euro Stoxx 50 za posledný týždeň

Zdroj: tradingeconomics.com

Hlavné európske akciové indexy ukončili celý minulý týždeň so stratou. Index Euro Stoxx 50, ktorý sleduje výkonnosť päťdesiatich najvýznamnejších európskych spoločností z krajín Eurozóny, si odpísal 1,36 % a nemecký DAX stratil 1,3 %.

Čína pokračuje v uvoľňovaní protipandemických obmedzení

Z Ázie prišli pozitívne informácie, ktoré naznačujú, že Čína sa zrejme definitívne odkláňa od politiky nulového výskytu koronavírusu v krajine.

Úrady v dôsledku celonárodných protestov upustili od mnohých svojich požiadaviek na karanténu či testovanie a obmedzili právomoci lokálnych úradníkov uzamykať celé mestské štvrte, svojvoľne zatvárať podniky či zavádzať lockdowny.

Rýchlosť ústupu Pekingu z pandemického režimu naznačuje, že lídri krajiny sú aktuálne viac znepokojení škodami, ktoré obmedzenia spôsobili čínskej ekonomike, ako rizikom stúpania prípadov infikovaných, ktoré v novembri vzrástli na rekordnú úroveň. Obchodné údaje zverejnené pred stredajším oznámením zmierňujúcich opatrení ukázali, že čínsky export klesol v novembri najprudším tempom za viac ako dva roky. Čína tiež bojuje s oslabením výrobnej aktivity a pomalým oživovaním v sektore nehnuteľností.

Vývoj indexu Hang Seng za posledný týždeň

Zdroj: tradingeconomics.com

Hongkonský benchmark Hang Seng Index si za minulý týždeň pripísal 3,8  %, Shanghai Composite uzavrel o 0,74 % vyššie a index CSI 300 získal 3,2 %.

Meta čelí miliardovej pokute, Porsche žne úspechy

Z korporátneho segmentu sa zo zaujímavých správ dočkali investori informácií o hroziacej pokute pre spoločnosť Meta Platforms, ktorá čelí obvineniam z obchádzania predpisov v oblasti ochrany osobných údajov v Európe.

Európski regulátori rozhodli, že firma postupuje nezákonne pri získavaní súhlasu užívateľov jej platforiem s cielením reklám na základe ich digitálnej aktivity.

Akcie spoločnosti sa v bezprostrednej reakcii na správy prepadli o viac ako 6% a so stratou uzavreli aj celý týždeň na úrovni 115,86 USD za akciu.

Vývoj ceny akcií Meta Platforms za posledný týždeň

Zdroj: tradingeconomics.com

Naopak, pozitívnym správam sa tešila automobilka Porsche. Tá po svojom úspešnom vstupe na burzu koncom septembra zaznamenala ďalší triumf, keď sa po necelých troch mesiacoch ako samostatne kótovaná spoločnosť dostala do hlavného indexu nemeckých akciových spoločností DAX.

Tento týždeň údaje o americkej inflácii a zasadnutie Fedu

Nový týždeň prinesie na trhy kľúčové udalosti tohto mesiaca. Investori budú upriamovať svoju pozornosť na utorňajšie zverejnenie výsledkov inflácie v Spojených štátoch.

Tá sa v októbri nečakane znížila na 7,7 % zo septembrových 8,2 %, čo dalo obchodníkom nádej, že by Fed mohol zmierniť prísne uťahovanie monetárnej politiky. Aktuálne odhady predpokladajú výsledok inflácie na úrovni 7,3%. Tieto údaje budú predchádzať zasadnutiu americkej centrálnej banky, ktoré sa uskutoční v stredu. To prinesie dlho očakávané informácie o zmene výšky úrokových sadzieb a následnú tlačovú konferenciu FOMC. Predpokladá sa zvýšenie sadzby o 50 bázických bodov a sprievodný holubičí komentár predstaviteľov banky.

Viac o téme: akcie , akciové trhy , CSI 300 , DAX , Dow Jones , EuroStoxx , Hang Seng , Meta Platforms , Nasdaq , Porsche , S&P 500 , Shanghai Composite , týždeň na trhoch

Súvisiace články

Aktuálne správy