Tomu sa povie slušné tempo: Americký štátny dlh sa nafúkne zhruba každých sto dní o tisíc miliárd dolárov!

, Redakcia

Štátny dlh USA denne prepisuje svoje rekordy. V posledných mesiacoch sa pritom tempo jeho navyšovania ešte zrýchlilo.

Len na prelome roka prekročil americký štátny dlh hranicu 34 biliónov amerických dolárov, čo je inak povedané 34 tisíc miliárd dolárov. Pre predstavu, ide o tisícnásobok celkových výdavkov slovenského štátneho rozpočtu za minulý rok. Astronomická suma sa však ďalej nafukuje rýchlym tempom a ku koncu februára už predstavoval štátny dlh USA, teda peniaze, ktoré si federálna vláda požičiava na pokrytie prevádzkových nákladov, takmer 34,5 bilióna dolárov.

Zadlžovanie najväčšej ekonomiky sveta tak v posledných mesiacoch nabralo ešte rýchlejšie obrátky. Podľa webu cnbc.com sa totiž aktuálne americký štátny dlh nafukuje o jeden bilión dolárov zhruba každých 100 dní.

Ako totiž vyplýva z údajov amerického ministerstva financií, v polovici septembra minulého roka bol ešte na úrovni 33 biliónov dolárov a v polovici júna to bolo ešte len 32 biliónov dolárov. Odborníci pritom očakávajú, že podobné tempo zadlžovania si USA udržia aj pri náraste na 35 biliónov dolárov. Pred touto sériou pritom trvalo navýšenie dlhu o jeden bilión 8 mesiacov.

Voda na mlyn pre zlato a bitcoin?

Rýchle tempo tlačenia peňazí v Spojených štátoch pritom možno sčasti hľadať aj za aktuálnym vývojom na finančnom trhu, kde výrazne posilňujú „bezpečné prístavy“, ako sú zlato či bitcoin.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich kvízov na tejto stránke!

Zlato sa obchoduje na rekordných úrovniach cez 2080 dolárov za trójsku uncu a bitcoin láme jednu hranicu za druhou a zdá sa, že sa nezadržateľne blíži k svojmu doterajšiemu rekordu na úrovni 69 000 dolárov.

Investujete alebo investovali ste niekedy do komodít či kryptomien?

Faktom však je, že na bujaré zadlžovanie Spojených štátov už upozornila aj ratingová agentúra Moody’s, pripomína cnbc.com. Tá totiž v novembri znížila výhľad ratingu americkej vlády zo stabilného na negatívny upozorňujúc práve na rastúce riziká spojené s fiškálnou stabilitou krajiny.

Viac o téme: bitcoin , dlh , Spojené štáty americké USA , štátny dlh , zlato

Súvisiace články

Aktuálne správy