Sorosove miliardy: Impérium preberá syn Alex. Kariérne úspechy známeho otca bude prekonávať iba ťažko

Jeden z najznámejších svetových investorov a zároveň terč konšpirátorov George Soros odovzdal kontrolu nad impériom svojmu synovi Alexandrovi Sorosovi. Napodobniť úspechy známeho otca však nebude jednoduché. Ten sa do histórie zapísal ako jeden z najodvážnejších a najprefíkanejších obchodníkov na finančných trhoch. Aj vďaka tomu sa radí medzi najbohatších ľudí na svete.

Kariérne začiatky Sorosa však neboli jednoduché. Soros, ktorý je pôvodom z Maďarska, odišiel z rodnej krajiny a od roku 1947 žil vo Veľkej Británii. Venoval sa tam štúdiu na prestížnej Londýnskej škole ekonómie a politických vied. Práve tam sa priučil prvým skúsenostiam na finančných trhoch.

V roku 1956 odišiel do USA s cieľom presadiť sa na jedinečnej Wall Street. V roku 1970 založil spoločnosť Soros Fund managment, ktorá sa neskôr stala hlavným poradným orgánom pre neskôr založený Quantum Group of Funds. Práve tento fond, ktorý založil spolu s Jimom Rogersom, sa považuje za jeden z hlavných zdrojov obrovského bohatstva Sorosa. Ako uvádza portál investopedia.com, fond Quantum medzi rokmi 1973 až 2000 dosahoval priemerný ročný výnos vo výške 30 percent.

Agresívny investor

Soros bol známy ako agresívny investor, ktorý sa zameriaval na krátkodobé špekulácie na finančných trhoch. A to aj napriek tomu, že podobné správanie sám viackrát kritizoval. Využíval na to najmä pákový efekt, ktorý sa vo svete finančníctva považuje za vysoko rizikový, no práve vďaka takýmto operáciám mohol dosahovať nadpriemerné výnosy. Počas jeho investorskej kariéry bol aktívny na všetkých typoch trhov vrátane devízového, komoditného, akciového, dlhopisového či trhu finančných derivátov.

Aj napriek tomu, že kariérny život Georgea Sorosa bol opradený viacerými úspechmi, vysoko rizikové obchody so sebou zákonite prinášajú aj pády. V roku 1987 podľa viacerých odhadov Sorosom riadený fond Quantum stratil asi 800 miliónov dolárov na vlastníctve akcií japonských spoločností pri páde akciového trhu z 19. októbra 1987. Quantum fond utrpel stratu aj v roku 1994 keď Soros vsadil na pád japonského yenu. Fond mal stratiť až 600 miliónov dolárov za jediný deň. Na výnosnosti Quantum fondu sa podpísala aj ruská finančná kríza z roku 1998.

Muž, ktorý zlomil Bank of England

Sorosovým najznámejším obchodom ostáva stávka na pád britskej meny. V roku 1992 si musel na financovanie, ako inak vysoko rizikového obchodu, požičať asi 10 miliárd libier. Tento obchod mu priniesol výnos asi 1 miliardy britských libier a práve preto si vyslúžil prezývku „muž, ktorý zlomil Bank of England“.

Tento špekulatívny obchod spočíval v tom, že požičanými peniazmi vykonal sériu transakcií ktorá znižovala hodnotu britskej libry. Centrálna banka sa tejto obrovskej kvantite vykonaných obchodov nemohla vyrovnať, pretože jej devízové rezervy v iných menách boli asi iba v hodnote 1 miliardy libier. Sorosove transakcie spustili reťazovú reakciu ďalších investorov a tak sa britská centrálna banka nevedela ubrániť radikálnemu pádu svojej meny. Sorosove transakcie mali za následok asi 10 percentné zníženie hodnoty libry v roku 1992 či odchod Veľkej Británie z európskeho mechanizmu výmenných kurzov.

Miliardy do nadácie

S pribúdajúcim vekom sa George Soros začal venovať čoraz viac charitatívnej činnosti. V roku 1993 založil organizáciu Open Society Institute, ktorá momentálne pôsobí pod názvom Open Society Foundations. Organizácia, ktorá sa zameriava na podporu rasovej rovnosti, ľudských práv, ženských práv či šírenie inštitútu demokracie v bývalých socialistických republikách, rozdala počas svojho pôsobenia už viac ako 30 miliárd dolárov. Práve vďaka podpore demokracie sa v jednotlivých štátoch stal terčom konšpiračných teórií.

George Soros v čase oznámenia odovzdania svojho impéria synovi Alexovi disponoval podľa rebríčka magazínu Forbes majetkom v celkovej hodnote 6,7 miliardy amerických dolárov. To ho k 13. júnu radilo na 376. priečku medzi najbohatšími ľuďmi planéty.

Jeho majetok bol však ešte pár rokov dozadu výrazne vyšší, keď napríklad v roku 2017 presahoval hodnotu 25 miliárd dolárov. Dôvodom výrazného poklesu však bolo presunutie 18 miliárd dolárov z jeho rodinnej kasy práve do spomínanej nadácie Open Society Foundations v roku 2018.

Viac o téme: Bank of England BoE , charita , George Soros , investičné portfólio , investovanie , Open Society Foundations OSF

Súvisiace články

Aktuálne správy