Slováci patria k najchudobnejším v celej Európskej únii, horšie je na tom už len jedna krajina!

, Redakcia

Nelichotivé postavenie Slovákov pri porovnávaní príjmov sa opäť potvrdilo. Naše celkové príjmy po zdanení a iných zrážkach patria k úplne najnižším v celej Európskej únii! Potvrdili to najnovšie údaje európskeho štatistického úradu Eurostat, podľa ktorého boli disponibilné príjmy Slovákov po zohľadnení ich kúpnej sily vlani druhé najnižšie po Bulharsku.

Stredný príjem na Slovensku, ktorý hovorí o rozdelení príjmov na dve rovnaké časti, dosiahol v minulom roku po zohľadnení kúpnej sily Slovákov 9,8 tisíca eur. Len o málo horšie na tom bolo už spomínané Bulharsko s príjmom vo výške 9,7 tisíca. Slovensko predbehlo aj napríklad Rumunsko, ktoré vykázalo stredný disponibilný príjem prevyšujúci 10-tisíc eur. Slováci tak v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie vychádzajú ako chudobní príbuzní.

Napríklad v susednej Českej republike sa môžu tešiť zo stredného disponibilného príjmu v parite kúpnej sily vo výške takmer 15,4 tisíca eur, podstatne lepšie ako na Slovensku sú na tom aj v Poľsku s 14,9 tisíca eur. Vyšší disponibilný príjem po zohľadnení kúpnej sily mali aj v Maďarsku na úrovni 10,2 tisíca eur, ukazujú dáta zverejnené Eurostatom.

Priemerná hodnota ekvivalentného disponibilného príjmu v rámci celej EÚ pritom v minulom roku predstavovala 18,7 tisíca eur. Vôbec najlepšie zo všetkých krajín únie v tomto hodnotení obstálo Luxembursko, kde dosahuje stredná hodnota príjmu viac ako 33-tisíc eur. Nasledujú Holandsko a Rakúsko s príjmom na úrovni zhruba 25-tisíc eur.

Eurostat pritom použil na porovnanie krajín medián ekvivalentného disponibilného príjmu, ktorý hovorí o rozdelení príjmov v jednotlivých krajinách. Do úvahy pritom berie celkový príjem domácnosti po zdanení a iných zrážkach, ktorý je k dispozícii na míňanie alebo sporenie. Zohľadňuje však aj počet členov jednotlivých domácností či rozdiely v cenových hladinách. Údaje sú tak porovnateľné medzi jednotlivými krajinami.

Viac o téme: Bulharsko , Česká republika , disponibilný príjem , Európska únia EÚ , Eurostat , Maďarsko , Slovensko

Súvisiace články

Aktuálne správy