Šéf JPMorgan Chase: Umelá inteligencia ovplyvní ľudstvo rovnako ako tlačiarenský lis

Umelá inteligencia (AI) bude mať na ľudstvo rovnaký dopad ako tlačiarenský lis, elektrina a počítače. Vo výročnom liste akcionárom, ktorý bol zverejnený v pondelok, to napísal dlhoročný šéf banky JPMorgan Chase Jamie Dimon. Umelú inteligenciu si vybral ako prvú tému v aktuálnom prehľade problémov, ktorým čelí najväčšia americká banka. Popri AI sa podľa neho potýka ešte s geopolitickými rizikami, nedávnymi akvizíciami a reguláciou.

„Hoci nepoznáme plný účinok ani presné tempo, akým AI zmení naše podnikanie – alebo ako ovplyvní spoločnosť ako celok – sme úplne presvedčení, že dôsledky budú mimoriadne,“ uviedol Dimon. Dopad spôsobí „možno rovnakú transformáciu ako niektoré významné technologické vynálezy za posledných niekoľko sto rokov ako tlačiarenský lis, parný stroj, elektrina, výpočtová technika a internet“, dodal.

Dimónov výročný list investorom máva vo svete biznisu vzhľadom na jeho význam v sektore financií veľký ohlas. Tento rok v ňom vyniklo práve zameranie na umelú inteligenciu, ktorú v tomto formáte Dimon prvýkrát spomenul v roku 2017. Banka teraz v oblasti AI, strojového učenia a dátovej vedy zamestnáva okolo 2000 ľudí.

„Predpokladáme, že využitie umelej inteligencie nadobudne časom potenciál rozšíriť prakticky všetky pracovné pozície a ovplyvniť zloženie našej pracovnej sily,“ napísal ďalej Dimon. „Môže síce viesť k redukcii niektorých druhov pozícií, ale môže tiež vytvoriť iné,“ dodal.

Viac o téme: banky , geopolitické riziká , JPMorgan Chase , problémy , riziká , umelá inteligencia AI

Súvisiace články

Aktuálne správy