Rozlúčte sa s kunami, Chorvátsko má euro: Všetko, čo potrebujete vedieť o novej mene v obľúbenej turistickej destinácii

, Redakcia

Obľúbená dovolenková destinácia sa od 1. januára 2023 stala dvadsiatym členom eurozóny. Ako vyzerajú chorvátske euromince, ako zameniť chorvátske kuny a aký je konverzný kurz?

Chorvátsko od 1. januára 2023 definitívne prijalo euro za svoju domácu menu. Zároveň sa začal proces postupného sťahovania pôvodnej domácej meny, chorvátskej kuny, ktoré v obehu o pár dní kompletne nahradia eurobankovky a euromince.

Podobne, ako si to pamätáme po prijatí eura na Slovensku, aj v Chorvátsku sa budú prvé dva týždne v novom roku 2023 duálne používať obe meny, teda kuna aj euro. Následne sa používanie kún definitívne ukončí a od 15. januára 2023 ho plne nahradí euro.

Zostali vám kuny? Zamení ich centrálna banka

O zámenu pôvodnej chorvátskej meny za euro sa na Slovensku postará Národná banka Slovenska. Od 2. januára až do konca februára bude tak možné zamieňať kuny v ústredí centrálnej banky v Bratislave a tiež v expozitúre Národnej banky Slovenska v Košiciach. Bližšie informácie o prevádzke pokladnice v ústredí NBS, resp. v košickej expozitúre, sú dostupné na webovej stránke centrálnej banky.

Výmena bude pre občanov a firmy bez poplatkov v maximálnom dennom limite 8 000 kún na osobu, a to za podobných podmienok ako pri výmene eurobankoviek, informuje centrálna banka. Dôležitou informáciou je konverzný kurz, za ktorý sa kuny za eurá budú vymieňať. Ten bol stanovený na úrovni 7,5345 kún za euro.

Dôležitou informáciou je, že Národná banka Slovenska bude zamieňať iba platné bankovky. Mince a neplatné bankovky chorvátskej kuny zamieňať nebude. Informácie o neplatných chorvátskych bankovkách nájdete na stránke chorvátskej národnej banky.

Záverečným dňom výmeny chorvátskych kún za eurá v Národnej banke Slovenska tak bude 28. február 2023. Výmenu môžu poskytovať aj komerčné banky, závisí to však od ich rozhodnutia. „Dĺžka a možnosť poskytovania služby výmeny kún v komerčných bankách alebo zmenárňach bude záležať od ich obchodných rozhodnutí,“ uvádza Národná banka Slovenska.

V Chorvátsku zameníte kuny aj neskôr

Kuny za eurá bude samozrejme možné zameniť aj v samotnom Chorvátsku, kde sú termíny a možnosti výmeny širšie a to vrátane mincí. Podľa informácií Európskej centrálnej banky do 31. decembra 2023 bude možné kunové bankovky a mince vymieňať na poštách, v komerčných bankách a vo finančnej agentúre. Bezplatne možno vymeniť maximálne 100 kunových bankoviek a 100 kunových mincí na transakciu. Za výmenu väčšieho počtu bankoviek alebo mincí môžu komerčné banky účtovať poplatok.

Od januára 2024 prevezme výmenu kunových bankoviek bez časového obmedzenia chorvátska centrálna banka, pričom mince bude vymieňať do 31. decembra 2025. Táto služba je bezplatná.

Nové chorvátske euromince

Tak, ako všetky krajiny eurozóny, aj Chorvátsko obohatí zbierku euromincí o tie so svojou národnou stranou. Chorvátske euromince budú mať štyri samostatné dizajny pre najmenšie eurocenty (1, 2, 5 centov), ostatné eurocenty (10, 20, 50 centov), jednoeurovú mincu a dvojeurovú mincu. Všetky motívy majú spoločný prvok, ktorým je šachovnica, ako ju poznáme aj z chorvátskej vlajky:

Dizajn: Písmená „HR“ v hlaholike s typickou chorvátskou šachovnicou v pozadí
Autor dizajnu: Maja Škripelj
Mince: 1 cent, 2 centy, 5 centov

Dizajn: Portrét vedca Nikola Teslu obkolesený magnetickými siločiarami a so šachovnicou v pozadí
Autor dizajnu: Ivan Domagoj Račić
Mince: 10 centov, 20 centov, 50 centov

Dizajn: Silueta kuny so šachovnicou v pozadí
Autor dizajnu: Jagor Šunde, David Čemeljić, Fran Zekan
Mince: 1 euro

Dizajn: Mapa Chorvátska so šachovnicou v pozadí
Autor dizajnu: Ivan Šivak
Mince: 2 eurá

Foto: Ivi104, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Chorvátske euromince sa razia už od júla 2022, kedy bolo definitívne potvrdené prijatie krajiny do eurozóny, v Chorvátskej mincovni (Hrvatska kovnica novca), ktorej zakladateľom je Chorvátska národná banka.

Euro a ceny v Chorvátsku

S prijatím eura v krajine sú spojené taktiež podobné opatrenia, aké si pamätáme po našom vstupe do eurozóny v roku 2009. Chorváti taktiež prijali viacero opatrení, ktoré majú predovšetkým zabrániť neodôvodnenému zvyšovaniu cien, ktoré by sa mohlo skryť za prepočet z pôvodnej na novú menu.

Ako upozorňuje Európska centrálna banka, v Chorvátsku je preto zakázané akékoľvek zvyšovanie cien v spojitosti s prechodom na euro. V prípade porušenia tohto zákazu zo strany podnikov môžu spotrebitelia oznámiť neodôvodnené zvýšenie cien príslušným orgánom, ktoré môžu podnikom v záujme ochrany spotrebiteľa uložiť pokuty.

Neodôvodnenej manipulácii s cenami má zabrániť aj duálne zobrazovanie cien, ako sme to mali aj na Slovensku. Ceny tovarov a služieb sa tak budú uvádzať v eurách i kunách do 31. decembra 2023. Pri zobrazovaní cien musí byť výmenný kurz zobrazený jasným a viditeľným spôsobom.

Viac o téme: bankovky , Chorvátsko , euro , Európska centrálna banka ECB , eurozóna , mince , Národná banka Slovenska NBS

Súvisiace články

Aktuálne správy