Raiffeisen Bank odmieta správy o hrozbe sankcií zo strany USA

Raiffeisen Bank International (RBI) odmietla správy o hroziacich sankciách zo strany amerického ministerstva financií. Informuje správa portálu orf.at.

„Správy v médiách o tom, že ministerstvo financií USA pohrozilo RBI konkrétnymi sankciami, sú nepravdivé,“ oznámila v  pondelok rakúska banková skupina. Dementovala takisto tvrdenia, že Washington ju obvinil z porušovania alebo obchádzania sankcií. Americké ministerstvo financií oznámilo, že inštitúcie, ktoré porušujú alebo obchádzajú sankcie voči Rusku, môžu byť vylúčené z finančného systému USA, išlo však o všeobecne formulované vyhlásenie, uviedla RBI. 

Skupina potvrdila, že s jej vedením minulý týždeň hovorila vysokopostavená predstaviteľka amerického ministerstva financií Anna Morrisová. Stretnutie sa podľa banky uskutočnilo v rámci jej návštevy Európy, počas ktorej americká predstaviteľka rokovala s viacerými finančnými inštitúciami a úradmi o sankciách voči Rusku. 

Takéto diskusie sa konajú pravidelne

„Takéto diskusie sa konajú pravidelne od vypuknutia vojny na Ukrajine,“ uviedla RBI. Okrem toho sa podľa banky z jej vlastnej iniciatívy uskutočnila aj výmena názorov na expertnej úrovni s americkým ministerstvom financií vo Washingtone.

RBI je najväčšou západnou bankou, ktorá má stále zastúpenie v Rusku. Skupina tvrdí, že sa od invázie Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 usiluje o odčlenenie, prípadne predaj svojich ruských aktív, opakovane však upozorňovala, že proces je veľmi komplikovaný a časovo náročný.

Skupina je aj pod tlakom Európskej centrálnej banky, ktorá nalieha na európske finančné inštitúcie, aby vzťahy s Ruskom obmedzili. RBI dosiahla v Rusku v roku 2023 prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti zisk 1,3 miliardy eur. V krajine vlani zamestnávala 9942 ľudí v 490 pobočkách. 

Viac o téme: financie , hrozba , Raiffeisen Bank International , Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy