Prezidentka Čaputová odobrila ďalšie novely zákona: Týkajú sa podnikania, ale aj vyplácania firemných daní samosprávami

Právne predpisy, ktoré majú vplyv na podnikateľské prostredie, budú účinné len od 1. januára alebo 1. júla príslušného kalendárneho roka. Vyplýva to z novely zákona o tvorbe právnych predpisov, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Toto pravidlo bude mať aj niekoľko výnimiek.

Zámer zmeniť legislatívu tak, aby zákony s vplyvom na podnikanie boli prijímané v dostatočnom predstihu a aby boli účinné vždy k začiatku roka, mala vláda uvedený už v programovom vyhlásení. „Cieľom návrhu zákona je skvalitniť tvorbu práva a zapracovať túto požiadavku vyplývajúcu z programového vyhlásenia vlády,“ uviedli predkladatelia v dôvodovej správe.

Výnimky schválili poslanci v pozmeňujúcom návrhu Milana Vetráka (OĽANO). Pravidlo sa nebude vzťahovať na návrhy v skrátenom legislatívnom konaní. Takisto na požiadavky, ktoré vyplývajú z medzinárodných zmlúv a práva Európskej únie alebo z povahy legislatívneho návrhu.

Ide napríklad o návrh zmeny ústavy alebo ústavného zákona, ktorý je nutné napríklad počas pandémie schváliť k inému dátumu, alebo ak ide o návrh zákona vráteného prezidentom, ktorý bol predtým prerokovaný v skrátenom legislatívnom konaní.

Ďalšou výnimkou sú zákony, pri ktorých sa na inom dni nadobudnutia účinnosti dohodne tripartita, pričom legislatívny návrh musí mať pozitívne sociálne vplyvy alebo pozitívne vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu.

Súčasťou má byť aj posúdenie doložky vplyvov

Súčasťou návrhu zákona pred jeho predložením na rokovanie parlamentu musí byť po novom aj posúdenie doložky vplyvov a vyčíslenie dosahov Ministerstvom hospodárstva (MH) SR, rovnako ako je už v súčasnosti stanovisko Ministerstva financií (MF) SR. Ak sa s prihliadnutím na stanovisko MH preukáže, že predložený návrh má dosah na podnikateľské prostredie, musí navrhovateľ v priebehu legislatívneho procesu upraviť účinnosť zákona na 1. január alebo 1. júl.

Zároveň nebude stačiť pri vyčíslení vplyvov na podnikateľov len všeobecne uviesť, že má návrh dosah na podnikateľské prostredie. Musia sa konkrétne vyčísliť, podobne ako už v súčasnosti, dosahy legislatívneho návrhu na rozpočet verejnej správy.

Poslanci k novele schválili aj pozmeňujúci návrh Márie Šofranko (OĽANO), podľa ktorého sa bude skúmať aj vplyv zákona na práva detí. Novela bude účinná od 1. mája tohto roka.

Prezidentka samosprávam odobrila vyplatenie firemnej dane do konca apríla

Samosprávy dostanú celý tohtoročný podiel na dani z príjmov právnických osôb už do konca apríla. Obce tak získajú 171 miliónov eur a vyššie územné celky (VÚC) 73,3 milióna eur. Vyplýva to z novely zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Obce, VÚC a nimi zriadené organizácie majú v tomto období povinnosť zaplatiť zvýšené sumy faktúr za energie, pričom pomoc zo štátneho rozpočtu zo schém ministerstva hospodárstva bude nabiehať postupne, konštatovalo v dôvodovej správe Ministerstvo financií (MF) SR.

Budúci rok dostanú podiel na dani už tradične

„Na preklenutie obdobia do poskytnutia tejto pomoci a s cieľom zabezpečiť samosprávam potrebnú likviditu na úhradu faktúr navrhuje sa poskytnúť obciam a vyšším územným celkom sumu zvýšenia podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb zo zdrojov z príjmov z dane z príjmov právnických osôb v roku 2023 už do 28. apríla 2023,“ uviedol rezort financií. Budúci rok už majú dostávať podiel na dani tradičným spôsobom, každý mesiac jednu dvanástinu.

Samosprávy si tradične rozdeľujú výnos dane z príjmov fyzických osôb. Nárok na podiel dane z príjmov firiem získali na dočasné obdobie rokov 2023 a 2024 po tom, ako parlament schválil zvýšenie daňového bonusu na 140 eur mesačne rovnako na obdobie dvoch rokov. Toto zvýšenie totiž spôsobí výpadky dane z príjmov fyzických osôb. Novela bude účinná dňom vyhlásenia.

Viac o téme: legislatíva , podnikanie , prezidentka , samosprávy , Zuzana Čaputová

Súvisiace články

Aktuálne správy