Predčasné dôchodky trhajú všetky rekordy: Štát na ne za štyri mesiace minul už viac ako za celý minulý rok!

, Redakcia

Situácia s predčasnými dôchodkami zostáva naďalej napätá. Potvrdzujú to aj aprílové rekordné čísla, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa. Nikdy v histórii ich totiž nepriznala viac ako v apríli tohto roka.

Počet predčasných penzistov rapídne stúpa. Potvrdzujú to aj najnovšie údaje Sociálnej poisťovne, podľa ktorých len v apríli tohto roka bolo priznaných vyše 9-tisíc predčasných penzií. To je absolútny rekord. Pre ilustráciu, v štvrtom mesiaci tohto roka tak bolo priznaných trikrát viac predčasných dôchodkov ako štandardných starobných penzií.

Výsledkom tak je, že počet poberateľov predčasných starobných dôchodkov ku koncu apríla tohto roka dosiahol bezprecedentne najvyššiu úroveň v histórii. Poberalo ich už totiž vyše 35-tisíc seniorov, medziročne viac o 150 percent.

Nerastie však len počet poberateľov predčasných starobných dôchodkov, ale aj samotná výška priemerného predčasného dôchodku. Tá v apríli dosiahla taktiež rekordných 758,39 eura. Za posledný rok tak priemerná predčasná penzia stúpla už o viac ako 26 percent, teda o takmer 160 eur.

Rekordné výdavky na predčasné dôchodky

Sociálna poisťovňa tak na výplatu predčasných starobných dôchodkov míňa rovnako rekordné sumy. Za prvé štyri mesiace to bolo už vyše 150 miliónov eur. Výdavky na predčasné penzie tak už prekonali sumu za celý minulý rok, ktorá dosiahla 144,6 milióna eur.

Mimochodom, už vlaňajšie výdavky na predčasné dôchodky boli výrazne vyššie, ako Sociálna poisťovňa predpokladala vo svojom rozpočte. Ten totiž počítal s výdavkami v objeme 93 miliónov eur, napokon boli vyššie o viac ako 50 miliónov eur.

Poznajúc situáciu z vlaňajška bol už tohtoročný rozpočet Sociálnej poisťovne voči výdavkom na predčasné dôchodky nastavený ďaleko prívetivejšie. Na predčasné dôchodky je totiž vyčlenených takmer 277 miliónov eur. Otázkou však zostáva, či aj táto suma bude na pokrytie všetkých výdavkov na predčasné penzie stačiť, keďže len za štyri mesiace je z nej vyčerpaných vyše 54 percent.

Súhlasíte s opätovným sprísnením podmienok na predčasné starobné dôchodky?

Nával žiadostí o predčasný starobný dôchodok pritom spustili veľkorysé opatrenia predchádzajúcich kabinetov. Podľa nich totiž mohol o predčasný dôchodok žiadať ktokoľvek, kto odpracoval 40 rokov a nemusel ani dosiahnuť dôchodkový vek. Navyše penalizácia voči klasickému dôchodku a ďalšie nastavenia výpočtu aj kvôli štedrej valorizácii boli najmä do konca minulého roka pre seniorov veľmi výhodné.

Priznala to aj Sociálna poisťovňa, ktorá v posledných mesiacoch vlaňajška evidovala tisícky nových žiadostí. Medziročne ich vlani pribudlo až takmer 33-tisíc a celkovo ich bolo zhruba 47-tisíc. To sú po zhruba tisícke priznaných predčasných dôchodkov mesačne v predchádzajúcom období astronomické čísla.

Stovky seniorov požiadali pred zmenami

Zvýšený záujem o predčasné dôchodky však štát evidoval aj v súvislosti s poslednými zmenami, ktoré majú doterajšie lukratívne podmienky pre seniorov sprísniť. Stalo sa tak na návrh ministra práce Erika Tomáša s účinnosťou od 15. mája tohto roka. Tou najzásadnejšou zmenou aktuálne zrejme je, že sa zvyšuje penalizácia za predčasný odchod do dôchodku krátením sumy dôchodku z 0,3 percenta na 0,5 percenta za každý mesiac do riadneho dôchodkového veku.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pod vedením Erika Tomáša presadilo sprísnenie podmienok pre predčasné starobné dôchodky. Zmeny nadobudli účinnosť od 15. mája tohto roka. Foto: SITA

Stovky seniorov tak chceli využiť ešte výhodnejšie podmienky platné pred týmto dátumom, čo pre web oPeniazoch.sk potvrdil aj hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr. Nárast zaznamenali najmä na prelome apríla a mája, teda ihneď po schválení uvedených zmien parlamentom. "Sociálna poisťovňa evidovala zvýšený nárast o predčasné starobné dôchodky po 40 odpracovaných rokoch na prelome apríla a mája – stihnúť podať žiadosť v uvedenom období sa rozhodlo zhruba 2 500 klientov," tvrdí.

Situácia sa však po spomínaných zmenách opäť upokojila. "V sledovanom období po zmene zákona (od 15. mája 2024) môžeme konštatovať pokles žiadostí o predčasné starobné dôchodky o viac ako 80 percent," uviedol Kontúr s tým, že ich počet sa tak dostal na úroveň štandardného množstva spred roka 2023, teda obdobia pred účinnosťou legislatívy o predčasnom starobnom dôchodku po 40 odpracovaných rokoch.

Podobný nápor žiadostí, ako koncom minulého roka, sa tak tento rok zďaleka neočakáva. Sociálna poisťovňa však ubezpečuje, že situáciu kontinuálne pozorne vyhodnocuje. "V prípade opätovného zvýšeného dopytu v druhej polovici roka 2024 sme pripravení prijať opatrenia tak, aby sme dokázali vyhovieť všetkým poistencom, ktorí sa rozhodnú o predčasný starobný dôchodok požiadať," tvrdí Kontúr.

Každopádne, vyššie uvedené čísla o rekordných nárastoch počtu predčasných dôchodcov, ako aj výdavkov na predčasné dôchodky znamenajú ďalší komplikovaný rok pre Sociálnu poisťovňu a jej rozpočet. Jej platobná schopnosť je však garantovaná štátom, penzisti sa preto o svoje dôchodky obávať nemusia. Keď rozpočet na predčasné dôchodky vyčerpá, bude jej jednoducho štát musieť poslať ďalšie peniaze.

Viac o téme: Erik Tomáš , legislatíva , legislatívne zmeny , Martin Kontúr , Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR MPSVR , predčasný dôchodok , predčasný starobný dôchodok , Sociálna poisťovňa SP

Súvisiace články

Aktuálne správy