Austrálčan sa buchol po vrecku: Najdrahšia letenka v histórii ho stála desaťtisíce!

Kým väčšina Slovákov striehne na letenky v akcii a vo výpredajoch, niektorí ľudia nemajú problém utratiť za ne množstvo peňazí. Austrálsky milionár za jednosmernú cestu zaplatil viac, ako niektorí zarobia za celý rok.

Najdrahšia letenka v histórii stála austrálskeho milionára Juliana Haywarda neuveriteľných 123-tisíc austrálskych dolárov, čo je v prepočte zhruba 76-tisíc eur. Ako uvádza web Supercar Blondie, vydražil ju v aukcii, vďaka čomu získal dve miesta v prvej triede počas prvého letu Airbus A380.

Airbus A380 je najväčšie osobné lietadlo, aké bolo kedy postavené. Singapore Airlines bola prvou leteckou spoločnosťou, ktorá toto lietadlo dostala. Aby vzbudila nadšenie a zároveň získala finančné prostriedky na charitu, rozhodla sa vydražiť letenky na jeho inauguračný let.

Čo priniesla najdrahšia letenka?

Ponuka v aukcii sa začínala na 380 dolároch a postupne vyskočila až na 123 000 austrálskych dolárov. Milionár Julian Hayward mal tú česť kúpiť si najdrahšiu letenku na svete, aká sa zatiaľ predala. Nebola dokonca ani spiatočná, išlo len o jednosmerný let zo Sydney do Singapuru. Neboli to však miesta na bežnom lete – boli to miesta v prvom rade, kde sa sledovali dejiny letectva.

Zvyknete si kupovať letenky, keď sú v akcii za výhodnejšiu cenu?

Letenka prvej triedy umožnila Haywardovi prístup do neuveriteľne bohatých palubných „apartmánov“ spoločnosti Singapore Airlines. Chcel byť súčasťou tohto unikátneho letu a zároveň chcel prispieť na charitu. Spojil teda príjemné s užitočným. Keďže to však bola len jednosmerná letenka, musel si kúpiť vlastnú letenku domov.

Lietadlo bolo uvedené na trh v roku 2007 a bolo oslavované pre svoj bezkonkurenčný priestranný komfort, tiché kabíny a úsporné motory. Popularita A380 v priebehu rokov klesla, pričom Airbus ukončil jeho výrobu v roku 2021 kvôli problémom, medzi ktoré patrili rastúce náklady na palivo a obavy o životné prostredie.

Spoločnosť ich však v súčasnosti rieši a testuje systém vodíkových palivových článkov. Tento nový motor poháňaný vodíkom bude testovať v roku 2026. Jediné lietadlo, ktoré sa Airbusu A380 približuje svojou veľkosťou, luxusom, spotrebou alebo rýchlosťou, je čiastočne Boeing 747.

Viac o téme: Airbus , Airbus A380 , Austrália , letenka , najdrahšia letenka

Súvisiace články

Aktuálne správy