Megainvestícia na juhu Slovenska: Do výroby batérií by mala ísť viac ako miliarda eur!

Spoločný podnik čínskej skupiny Gotion a slovenskej firmy InoBat, spoločnosť GIB EnergyX Slovakia, investuje do predtým ohlásenej novej továrne na batérie pre elektromobily na juhu Slovenska najmenej 1,23 miliardy eur, a to do roku 2028. V nasledujúcich troch rokoch tam plánuje vytvoriť 1311 pracovných miest.

Vyplýva to z materiálu ministerstva hospodárstva o investičných stimuloch, ktorý vláda najprv zaradila do programu stredajšieho výjazdového zasadnutia v Rimavskej Sobote, neskôr ale dokument z vládneho webu zmizol.

Vláda už podpísala s investorom memorandum o jeho pripravovanom projekte výstavby továrne na výrobu batérií v Šuranoch vlani v novembri. Úrady vtedy výšku investície neuviedli, informovali o vytvorení zhruba 1500 pracovných miest.

Podarí sa dotiahnuť túto veľkú investíciu do výroby batérií do úspešného konca?

V GIB EnergyX Slovakia drží 80-percentný podiel skupina Gotion, ktorá patrí medzi popredné batériové konglomeráty na svete. Zvyšnú pätinu v GIB má InoBat, ktorý tiež podniká vo výrobe batérií.

Stimuly by mali byť v stovkách miliónov eur

Ministerstvo hospodárstva navrhlo priznať firme GIB EnergyX Slovakia stimuly vo výške 214 miliónov eur, a to vo forme dotácie a daňovej úľavy. Firma žiadala dotáciu 300 miliónov eur.

Vyjadrenie ministerstva k spomínaným stimulom ČTK zisťuje. Rezort medzitým ohlásil na štvrtok tlačovú konferenciu o výsledkoch rokovaní vlády a o rokovaniach so strategickým investorom, ktorého nemenoval.

Na Slovensku, ktoré je v prepočte na obyvateľa najväčším výrobcom áut na svete, pôjde o prvú takzvanú gigafactory. Podľa skorších údajov výrobná kapacita továrne v prvej fáze dosiahne 20 gigawatthodín (GWh) s možnosťou jej následného zdvojnásobenia.

Viac o téme: automotive , batérie , GIB EnergyX Slovakia , gigafactory , Gotion InoBat Batteries GIB , InoBat , Ministerstvo hospodárstva SR MH , Šurany

Súvisiace články

Aktuálne správy