Praha: Zrekonštruovaný Máj ponúkne obchody, reštaurácie, terasu a zábavné centrum

Zrekonštruovaný obchodný dom Máj na rohu Národnej a Spálenej ulice v Prahe bude mať popri obchodoch a reštauráciách aj zábavné centrum a strešnú vyhliadkovú terasu. Navštíviť bude možné deväť poschodí a 17 000 metrov štvorcových plochy. Rekonštrukcia sa začala v polovici roka 2022 a stála 4,5 miliardy korún (zhruba 180 miliónov eur). Realizovala ju stavebná firma Metrostav. Zástupcovia obchodného domu to vo štvrtok povedali novinárom. Oficiálne sa pre verejnosť otvorí v pondelok 24. júna.

Na prvom podzemnom poschodí bude predajňa Tesco. Prvé a druhé poschodie obsadia reštaurácie a kaviarne, ale tiež napríklad kvetinárstvo, rôzne doplnky alebo drogérie. V časti reštaurácií a rýchleho občerstvenia bude sídliť napríklad Popeyes, Burger King, Banh Mi, Prima Bašta, MiSushi a Amerikanos. Súčasťou bude približne 750 miest na sedenie.

Na treťom a štvrtom poschodí bude zábavné centrum. V oddelení Levels budú napríklad stovky počítačových arkádových hier, pretekárske simulátory, minigolf, šípky či biliard. Na piatom poschodí sa potom pre menšie deti otvorí zábavný park Levíčkov. Šieste poschodie bude zasvätené historickej expozícii Back in Time (Späť v čase) a do siedmeho poschodia bude môcť fanúšikovia superhrdinov a komiksov ísť navštíviť obchod Heroes Park.

Na ôsmom poschodí otvorí reštaurácia Fly Vista s výhľadom na Prahu a na poslednom deviatom poschodí boli vystavané panoramatické terasy. Tie budú vo výške 40 metrov nad zemou a podľa zástupcov obchodného domu pôjde o najvyššiu vyhliadku v okolí. Vyššie už je podľa nich len strecha blízkeho kostola Panny Márie Snežnej, ktorá je ale pre verejnosť neprístupná.

Na fasádu namontovali dvoch niekoľkometrových pohyblivých motýľov

Na fasádu obchodného domu Máj na pražskej Národnej triede robotníci už skôr namontovali dvoch niekoľkometrových pohyblivých motýľov od výtvarníka Davida Černého s trupom napodobňujúcim stíhačku Spitfire. Pražskí pamiatkari umiestnenie plastík na Máj povolili na jeden rok. V uplynulých týždňoch inštaláciu kritizovali niektorí odborníci.

Obchodný dom vznikol na mieste novogotického Šlikovho paláca podľa návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniša z libereckého ateliéru SIAL, ktorý v roku 1968 založil autor ještědského vysielača Karel Hubáček. Máj sa zákazníkom otvoril 21. apríla 1975. V roku 2006 vyhlásilo ministerstvo kultúry dom kultúrnou pamiatkou.

Vlastníkom objektu je od začiatku roka 2019 developerská spoločnosť Amadeus Real Estate. Medzi jej súčasné najväčšie projekty patrí popri Máji tiež Ameside v Plzni, kde pripravuje výstavbu novej mestskej štvrte. V Prahe spoločnosť ďalej vlastní a prevádzkuje napríklad kancelárske a obytné priestory na ulici Vlastina v Prahe 6 alebo rekonštruovala svoj objekt Paláca Bristol v Dlhej ulici. Ďalej pripravuje bytové projekty napríklad v Stodůlkách. Vlastníkmi spoločnosti sú bratia Václav a Martin Klánovci.

Viac o téme: Česko Česká republika ČR , obchodný dom , otvorenie , Praha , predajne , reštaurácie

Súvisiace články

Aktuálne správy