Svet má novú najhodnotnejšiu firmu: Preskočila gigantov ako Microsoft či Apple!

Americký výrobca čipov Nvidia sa vďaka pokračujúcemu rastu ceny svojich akcií stal najhodnotnejšou firmou na svete. Trhová hodnota podniku sa dnes vyšplhala až na zhruba 3,3 bilióna dolárov. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Spoločnosť Nvidia stojí na čele svetového trhu s čipmi pre umelú inteligenciu (AI) a v poslednom čase výrazne ťaží z prudkého rastu záujmu o túto technológiu.

Od začiatku tohto roka cena akcií firmy Nvidia vzrástla o viac ako 170 percent. Dnes Nvidia z hľadiska trhovej hodnoty predstihla softvérovú spoločnosť Microsoft aj technologickú firmu Apple, ktoré sa v poslednom čase preťahovali o vedúcu pozíciu, píše agentúra Bloomberg.

Udrží si Nvidia pozíciu najhodnotnejšej firmy?

Analytik Daniel Ives zo spoločnosti Wedbush Securities predpovedal, že firmy Nvidia, Apple a Microsoft budú v priebehu nasledujúceho roka súperiť o to, ktorá z nich v trhovej hodnote ako prvá prekročí hranicu štyroch biliónov dolárov. „Grafické čipy spoločnosti Nvidia sú v podstate novým zlatom či ropou v technologickom sektore,“ vyhlásil tiež.

"Čakali sme na to už nejaký čas," uviedol analytik spoločnosti CFRA Angelo Zino. "Umelá inteligencia mení prostredie. V reálnom svete, ale aj na trhoch," dodal a poukázal na to, že polovodičový priemysel je teraz najdôležitejším odvetvím na Wall Street.

Stúpol dopyt zo strany malých investorov

Podľa analytika spoločnosti XTB Tomáša Cvernu je za rastom akcií Nvidie v posledných dňoch predovšetkým rozdelenie akcií v pomere 10: 1. "Nominálne zníženie ceny akcií podporilo dopyt drobných investorov," napísal Cverna ČTK.

Spoločnosť Nvidia minulý mesiac oznámila, že jej čistý zisk v prvom finančnom štvrťroku končiacom v apríli stúpol viac ako 7-násobne na 14,88 miliardy dolárov z 2,04 miliardy dolárov pred rokom.

Pred korunováciou Nvidie sa na vrchole svetovej trhovej kapitalizácie po štvrť storočí striedali spoločnosti General Electric, Cisco, ExxonMobil, Microsoft a Apple.

Viac o téme: akciový trh , Apple , Microsoft , Nvidia , technológie , umelá inteligencia AI , výroba čipov , XTB

Súvisiace články

Aktuálne správy