Ukrajine hrozí default: Nepodarilo sa jej dohodnúť s veriteľmi!

Ukrajine sa v pondelok počas formálnych rozhovorov nepodarilo dosiahnuť dohodu so skupinou držiteľov dlhopisov o reštrukturalizácii dlhu vo výške približne 20 miliárd USD. Hrozí jej tak riziko nesplatenia štátneho dlhu, tzv. default. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

V auguste sa končí dohoda s držiteľmi dlhopisov, ktorá Ukrajine umožňovala pozastaviť platby po ruskej invázii v roku 2022. Ukrajinský minister financií Serhij Marčenko povedal, že rozhovory budú pokračovať a očakáva, že vláda dosiahne dohodu do 1. augusta.

Formálne rokovania s výborom držiteľov dlhopisov prebiehajú už takmer dva týždne. Ukázalo sa však, že vládny návrh a protinávrh držiteľov dlhopisov sú na míle vzdialené.

Vláda vo vyhlásení uviedla, že aj keď Ukrajina a veriteľský výbor nedospeli k dohode o podmienkach reštrukturalizácie, budú pokračovať v konštruktívnych diskusiách prostredníctvom svojich poradcov. A budú pokračovať aj bilaterálne diskusie s inými investormi.

Podarí sa Ukrajine napokon dohodnúť s veriteľmi?

Vo vládnom vyhlásení sa ďalej uvádza, že táto skupina veriteľov je držiteľom zhruba 20 percent nesplatených dlhopisov.

Marčenko poznamenal, že rovnováha ukrajinskej ekonomiky je „krehká“ a závisí od dôslednej a výraznej podpory partnerov. „Včasná reštrukturalizácia dlhu je kritickou súčasťou tejto podpory,“ povedal. „Silné armády musia byť podporené silnými ekonomikami, aby vyhrali vojny,“ dodal.

Sú požiadavky vlády prehnané?

Držitelia dlhopisov uviedli, že vláda v návrhu požaduje odpisy z dlhu, ktoré „výrazne prekračujú“ 20 percent očakávaných trhmi. To by mohlo značne poškodiť budúcu investorskú základňu Ukrajiny a jej snahu o opätovný prístup na kapitálové trhy pri najbližšej príležitosti, dodali.

Ukrajina by sa mohla pokúsiť predĺžiť pozastavenie platieb aj po auguste, ale uprednostňuje trvalejšie riešenie a úplné prepracovanie dlhu.

Zdroje zdôraznili tiež, že Ukrajina sa snaží vyhnúť tomu, aby investori predávali jej dlhopisy hedžovým fondom a iným, ktorí sú menej prístupní dohodám o spolupráci a prepracovaní dlhu.

Nesplatenie by bolo druhým za desať rokov a symbolickým neúspechom, ktorému sa chce Kyjev vyhnúť. K prvému došlo po tom, čo Moskva v roku 2014 anektovala Krym.

Viac o téme: default , dlhopisy , financie , Ukrajina , veritelia

Súvisiace články

Aktuálne správy