Burza cenných papierov v New Yorku musela v utorok riešiť zásadný problém. Po otvorení obchodovania totiž ceny desiatok akcií vyskočili výrazne oboma smermi. Už pár sekúnd po štarte utorňajšej seansy tak bolo obchodovanie s viacerými dôležitými titulmi zastavené. Čo sa to na New York Stock Exchange v utorok vlastne stalo?
Obchodovanie na burze sa otvára každý deň o 9:30 miestneho času, vysvetľuje cnbc.com. Vždy pri otvorení obchodovania sa pritom definuje otváracia cena, ktorá je určená tisíckami objednávok na nákup a predaj akcií agregovaných do jednej „knihy“, ktorá meria celkovú ponuku a dopyt. Otváracia cena je teda stanovená zo všetkých týchto dopytov na nákup a predaj akcií.
Ako dodáva cnbc.com, v utorok zrejme nastala chyba práve pri tomto procese a do knihy objednávok sa dostal iba zlomok dopytu na nákup a predaj jednotlivých titulov. Výsledkom bolo, že mnohé akcie otvárali obchodovanie pri veľmi malom objeme, ktorý dostatočne nereflektoval skutočnú ponuku a dopyt a ceny tak boli stanové ďaleko od ich pondelňajšej zatváracej hodnoty.
Ako otvárali v utorok obchodovanie niektoré z titulov?
Akcie Mosaic zatvárali v pondelok obchodovanie na úrovni 48,35 USD, v utorok obchodovanie otvárali na úrovni 40,29 USD, čo predstavuje pokles o približne 16 %. Obchodovanie bolo okamžite zastavené, obnovené o 9:43 na úrovni 48 USD.
Walmart v pondelok zatváral na úrovni 142,64 USD, no otvoril na cene 159,88 USD, čo predstavuje nárast o 12 %. Rovnako bolo obchodovanie okamžite zastavené a znovu otvorené o 9:40 miestneho času. Tentokrát s reálnejšou cenou 141,51 USD.
Obchodovanie s väčšinou zablokovaných titulov bolo opätovne otvorené už po niekoľkých minútach s cenami oveľa bližšie k pondelňajším zatváracím hodnotám. Išlo pritom o desiatky zvučných akcií, medzi ktorými boli napríklad Altria, Mastercard, McDonalds, Uber, Wells Fargo, Verizon, Rio Tino, Shell, AT&T, Lilly, Mosaic, Wells Fargo, Nike, Nucor, Transocean, Prudential,3M, Newmont Mining, Southern, Union Pacific, Sony, United Parcel Service, Altria, Valero Energy, Occidental Petroleum, Royal Dutch Shell, MetLife, Visa, Walmart, and Exxon Mobil.
Niektoré obchody môžu zostať platné
Je potrebné tiež povedať, že burza má každý deň nastavené limity posunu cien akcií, pri ktorých sa obchodovanie automaticky zastaví. Je to štandardné opatrenie, ktoré má zabrániť prílišnej volatilite akcií. Rovnako tomu bolo aj v utorok a počas niekoľkých sekúnd od otvorenia bolo automaticky zastavené obchodovanie s vyše 80 titulmi.
Otázkou však zostáva, či budú obchody uzavreté v tomto kritickom čase platné a ako sa situácia celkovo dorieši. Samotná burza vo svojom stanovisku naznačila, že malé množstvo obchodov uskutočnených tesne po otvorením obchodovania bude zrušené. Ostatné obchody, ktoré sa stihli realizovať do zastavenia obchodovania s akciami, burza označuje za „aberantné“. Inak povedané za akúsi odchýlku, ktorú však nebude počítať do denných cenových miním a maxím.
Situácia na burze v New Yorku bola po utorňajšom spustení obchodovania a zastavení obchodovania s desiatkami titulov napätá. Foto: SITA/AP
Podľa cnbc.com sa tak dá očakávať, že obchody vykonané v čase tesne pred otvorením obchodovania, teda ešte pred aktivovaním automatických limitov pre volatilitu, budú zrušené. Obchody realizované počas tých pár sekúnd od otvorenia po zablokovanie obchodovania však nakoniec môžu zostať platné. Je preto možné, že pár šťastlivcov stihlo za pár osudných sekúnd nakúpiť akcie aj hlboko pod cenu.
Faktom však je, že na finálne doriešenie situácie, ktorou sa zaoberá aj Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC), si budeme musieť počkať. Aj niektorí účastníci obchodovania na burze v New Yorku totiž označili jej vyjadrenia v reakcii na utorňajší vývoj ako „mätúce“.