Platy enormne rýchlo rastú: Môžu za to aj masívne odchody do dôchodku!

Zamestnanci majú za sebou úspešný začiatok roka, aspoň čo sa týka rastu platov. Tie stúpli takmer o desatinu a priemerná mzda sa tak na Slovensku pomaly šplhá k 1500 eurám. Môže za to aj vývoj na trhu práce, kde sa už naplno prejavuje napätá situácia, ktorá nahráva rastu platov. Zmenu by pritom nemali priniesť ani nasledujúce mesiace a pracujúci by sa tak mohli tešiť z ďalšieho rastu platov.

Domácnosti aktuálne podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka zažívajú najlepšie podmienky na pracovnom trhu za posledných 15 rokov. Z tohto pozitívneho vývoja pritom nezískavajú len samotní zamestnanci, ale aj celá ekonomika, ktorá má našliapnuté rásť najrýchlejším tempom od začiatku roku 2022.

Priemerná nominálna mesačná mzda vzrástla v prvom štvrťroku medziročne o 9 percent na 1 447 eur. V dôsledku súbežného poklesu inflácie, rástli aj reálne mzdy, a to o 5,6 percenta, čo je podľa Boháčka tretie najrýchlejšie tempo od vstupu Slovenska do eurozóny.

Zaznamenali ste v tomto roku zvýšenie platu?

Rastu platov nahráva aj vývoj na trhu práce. Analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák upozorňuje, že koncom minulého roka odišli do predčasného dôchodku desaťtisíce ľudí, čo ešte zvýraznilo problém s nájdením nových pracovníkov. Voľné pracovné miesta bolo totiž potrebné zaplniť. „Táto situácia čoraz viac nahráva do karát zamestnancom a uchádzačom o zamestnanie, keďže ich stavia do výhodnej vyjednávacej pozície. Rast miezd je tak hnaný štrukturálnymi problémami, skôr než produktivitou práce. Toto je nežiadúca situácia pre nákladovú stranu firiem a vytvára to tlak na rast cien,“ upozorňuje Horňák.

Najvyššie mzdy sú na západe Slovenska

Najvyšší rast miezd pritom zaznamenali pracovníci sektorov dodávky elektriny, plynu a pary, a to o viac ako 21 percent. Výrazne rástli aj mzdy v ťažbe a dobývaní o takmer 19 percent. Tomáš Boháček však zároveň upozorňuje, že v 11 z 19 sledovaných odvetví bola mzda pod priemerom hospodárstva. Najnižšiu mzdu mali zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách 834 eur a v ostatných činnostiach 896 eur. Mzdy sa pritom líšia aj naprieč Slovenskom. Kým Bratislavský kraj mal najvyššiu priemernú mzdu 1 838 eur, Prešovský kraj zaznamenal v priemere najnižšie platy, a to 1 119 eur.

Priaznivé podmienky pre ďalší rast platov na Slovensku by pritom mali pretrvávať aj v ďalších mesiacoch. Analytik Tomáš Boháček uvádza, že rast nominálnych a reálnych miezd má stále priestor pre pokračovanie, na druhej strane ďalšie zníženie miery nezamestnanosti je nepravdepodobné. Participácia dosahuje totiž podľa odhadov 365.bank svoj potenciál a štruktúra ponuky na trhu práce (teda disponibilných ľudí), dáva iba minimálny priestor pre zvýšenie počtu zamestnaných.

„V aktuálnej situácii začína skutočne platiť, že ten kto si chce prácu nájsť, ju aj skutočne nájde. Práve toto je zároveň hlavný dôvod, prečo by rast miezd mal pokračovať. Ten však bude s najväčšou pravdepodobnosťou aj lákadlom pre zahraničných pracovníkov. Do konca roka môže podľa našich očakávaní prekročiť priemerná nominálna mzda hranicu 1480 eur,“ dodáva Boháček.

Viac o téme: 365.bank , Matej Horňák , predčasný dôchodok , priemerná mzda , Slovenská sporiteľňa , Štatistický úrad SR ŠÚ , Tomáš Boháček , trh práce

Súvisiace články

Aktuálne správy