Nosíte v peňaženke skutočný poklad? Eurové bankovky a mince nemusia mať len nominálnu hodnotu! (foto)

Aj napriek tomu, že rukami každého z nás prešlo počas života nespočetné množstvo bankoviek a mincí, častokrát si ani neuvedomujeme ich skutočnú hodnotu. A to nie iba tú nominálnu. Niektoré bankovky a mince totiž za sebou ukrývajú príbeh, vďaka ktorému je ich hodnota v zberateľských kruhoch priam astronomická. Nenájdete jednu z nich v peňaženke?

Slovensko onedlho oslávi 15 rokov od zavedenia eura. Aj napriek tomu, že pri príchode novej meny mohli byť niektorí ľudia skeptickí, vstup do menovej únie môžeme s odstupom času označiť ako jeden z najdôležitejších krokov pri rozvoji slovenskej ekonomiky. Zo slovenských korún sa tak stal iba zberateľský artikel. Na prekvapenie niektorých z nás však majú zberateľskú hodnotu aj aktuálne peniaze.

Duisenbergov podpis

Pokiaľ ide o bankovky, vzácne sú najmä tie s najstarším dátumom vydania. Každá z eurobankoviek je totiž podpísaná jedným z prezidentov Európskej centrálnej banky. Tie prvé boli podpísane už zosnulým Willemom Duisenbergom, ktorý bol na čele ECB pri samotnom zrode menovej únie. Ak teda nájdete Duisenbergovu bankovku prvej série, na zberateľskom trhu za ňu môžete dostať nemalé peniaze.

numizmatika
5-eurová bankovka s podpisom Wima Duisenberga. Foto: Ebay

Záležať však bude aj pôvode bankovky. Podľa zahraničného portálu numismag.com sa holandské 5-eurové bankovky prvej série s minimálnym stavom poškodenia pohybujú aj na úrovni 1000 eur. Spoznať ich môžete vďaka kódu bankovky, ktorý sa začína písmenom P a pokračuje skráteným kódom G006. Rovnako vzácne sú aj francúzske 5-eurové bankovky, ktorých kód začína UL006. Tie sa na zberateľskom trhu pohybujú na úrovni 120 až 140 eur, v závislosti od kondície bankovky.

Hodnotné mince nemusia byť iba tie zlaté

Oveľa vyššia pravdepodobnosť hodnotného nálezu je však v priehradke s mincami. Tie pamätné totiž vydáva každá krajina aj niekoľkokrát do roka. Treba spomenúť, že všeobecne najvyššiu zberateľskú hodnotu majú mince vyrazené pre malé krajiny akými sú Vatikán, San Maríno, Malta či Monako. Vyrazené sú totiž iba vo veľmi obmedzenom počte.

Azda najhodnotnejšia minca, ktorá sa na trhu zberateľov objavuje, je 2 eurová minca Grace Kelly, ktorá bola vyrazená na pamiatku monackej princeznej Grace Kelly. Takýchto mincí bolo vyrazených počas rokov 2007 až 2014 iba 20 tisíc a približne pred 10 rokmi si zberatelia mohli túto raritnú mincu kúpiť za 120 eur. Aktuálne sa však jej hodnota šplhá na neuveriteľných 5 tisíc eur. Podľa viacerých analytikov bol práve tento kúsok začiatkom zberateľského boomu 2 eurových mincí.

Narazili ste niekedy na výnimočnú pamätnú euromincu?

Veľmi hodnotných, pamätných mincí je však viac. Na druhej pozícii sa nachádza 2 eurová minca s názvom Prvý hrad, ktorá vyobrazuje jednu z najnavštevovanejších turistických atrakcii Monaka a jej hodnota je na úrovni 3 tisíc eur. Parížska mincovňa vydala túto mincu v roku 2015 v náklade 10 tisíc kusov pri príležitosti 800. výročia paláca Monackého kniežatstva.

Ďalšími 2 eurovými mincami, ktoré sú v zberateľských kruhoch oceňované na viac ako tisíc eur, sú aj litovská minca Žuvintas, monacká minca vyrazená pri 10. výročí svadby princa Alberta a jeho manželky Charlene či vatikánska minca vyrazená pri oslave 75. výročia založenia tohto mestského štátu. Ich fotky si môžete pozrieť v priloženej galérii. Tak čo, prechádzate z platobnej karty opäť na hotovosť?

Viac o téme: bankovky , eurobankovky , hotovosť , mince , Monako , numizmatika , pamätné mince , platobné karty , San Maríno , Vatikán

Súvisiace články

Aktuálne správy