NBS odobrala povolenie poisťovacej spoločnosti: Čo to znamená pre poistencov? (otázky a odpovede)

, Redakcia

Národná banka Slovenska pred mesiacom odobrala povolenie na vykonávanie činnosti poisťovni Novis. Tá od pondelka 5. júna nemôže vykonávať poistnú činnosť. Čo toto rozhodnutie znamená pre samotných poistencov?

Odobratie povolenia je najtvrdšia sankcia, akú môže Národná banka Slovenska (NBS) dohliadanému subjektu uložiť. Preto je používaná len v tých najzávažnejších prípadoch. O odobratí povolenia sme informovali v našom nedávnom článku. „Prvoradým cieľom Národnej banky Slovenska je vždy napravenie zistených nedostatkov u dohliadaného subjektu tak, aby fungoval v súlade s regulárnymi požiadavkami a riadne poskytoval služby svojim klientom,“ uvádza centrálna banka.

NBS pritom tvrdí, že vykonala viacero úkonov, o ktorých nie je možné z dôvodu mlčanlivosti verejne informovať. Taktiež voči poisťovni Novis vydala viacero sankčných rozhodnutí. „Vzhľadom na skutočnosť, že žiaden z uvedených krokov neviedol k dlhodobému zlepšeniu v spoločnosti Novis, pristúpila Národná banka Slovenska k rozhodnutiu o odobratí povolenia na výkon poisťovacej činnosti,“ dodáva banka.

Od vzniku poisťovne Novis v roku 2013 pritom centrálna banka prijala desiatku sankcií voči poisťovni. Viaceré z nich zahŕňali aj uloženie pokút v desiatkach tisíc eur. Tá najvyššia v roku 2019 dosiahla až 175 000 eur a týkala sa nedostatkov v oblasti ochrany finančného spotrebiteľa. Konkrétne išlo o porušenie zákazu používania neprijateľných zmluvných podmienok, nekalých obchodných praktík a ukladania povinností bez právneho dôvodu.

Centrálna banka pritom po odobratí povolenia Novisu podala na súd návrh na likvidáciu. Proces vymenovania likvidátora je plne v kompetencii mestského súdu Bratislava. Po vymenovaní likvidátora prechádza riadenie spoločnosti na neho. Likvidátor preskúma majetkovú situáciu spoločnosti Novis a podľa toho posúdi, či má ísť spoločnosť do konkurzu alebo či majetok postačí na plné uspokojenie nárokov klientom. Teda či poisťovňa pôjde do konkurzu alebo bude vyplácať klientom likvidačný zostatok. O ďalšom vývoji bude NBS informovať verejnosť.

Samotná poisťovňa s rozhodnutím nesúhlasí a chce sa brániť na súde. Tvrdí, že centrálna banka vo svojom rozhodnutí podľa nej všetky dôkazy, ktoré spoločnosť doručila, odignorovala. Ihneď po doručení rozhodnutia preto avizovala, že pripravuje správnu žalobu a požiada súd o odklad účinnosti rozhodnutia. Celé stanovisko Novisu môžete nájsť na jeho webovej stránke.

Nižšie prinášame odpovede NBS na základné otázky a vplyvy rozhodnutia o odobratí povolenia na samotných poistencov. Bližšie informácie nájdete aj na stránke centrálnej banky.

Základné otázky a odpovede v súvislosti s rozhodnutím NBS:

Národná banka Slovenska odobrala poisťovni Novis povolenie na poisťovaciu činnosť. Čo to pre mňa ako klienta poisťovne znamená?

Odobratím povolenia spoločnosť nesmie uzatvárať nové poistné zmluvy a získavať nových klientov. Klienti, ktorí už so spoločnosťou majú uzatvorenú platnú zmluvu však naďalej ostávajú klientmi spoločnosti. Vaša poistná zmluva odobratím povolenia spoločnosti Novis nezanikla a je naďalej platná. Zmluvne dohodnuté záväzky ďalej trvajú pre obe strany. Pre klienta to znamená, že má rovnaké práva a povinnosti ako predtým. Po začatí likvidácie bude likvidátor informovať všetkých klientov o ďalšom postupe.

Poisťovňa mi vypláca poistné plnenie. Prestane ho vyplácať po odňatí povolenia?

Spoločnosť je povinná naďalej plniť svoje záväzky z poistných zmlúv, čo znamená, že ďalej musí vyplácať poistné plnenia, prípadne ďalšie záväzky vyplývajúce z poistnej zmluvy a to až do momentu začatia likvidácie. Likvidácia sa začne tým, že súd zapíše likvidátora do obchodného registra. Zistíte to zo stránky orsr.sk a zároveň o tom budem informovať Národná banka Slovenska na svojom webovom sídle. Po začatí likvidácie bude likvidátor informovať všetkých klientov o ďalšom postupe.

Keďže som sa dozvedel, že poisťovni bolo odobraté povolenie, mám teraz niekde oznámiť, že som jej klientom?

V súčasnosti nemusíte nikam nahlasovať, že ste klientom spoločnosti Novis.

Doteraz som riadne platil poistné. Mám platiť ďalej?

Vaša poistná zmluva odobratím povolenia spoločnosti Novis nezanikla. Do začatia likvidácie sa nič nemení na Vašom poistnom krytí, nároku na poistné plnenia a ostatné nároky vyplývajúce z vašej poistnej zmluvy. Po začatí likvidácie bude likvidátor informovať všetkých klientov o ďalšom postupe.

Každá zmluva je individuálna z pohľadu dĺžky kontraktu ako aj  dohodnutých podmienok poistenia, preto nemožno skonštatovať jednotný postup pre každého klienta. Navyše, ak boli uzatvorené v zahraničí, platí pre ne zahraničné, nie slovenské poistné právo.

Ak zvažujete ako naložiť so svojou poistnou zmluvou, mali by ste posúdiť konkrétne zmluvné podmienky vašej poistnej zmluvy predtým, ako vykonáte akékoľvek rozhodnutie. Máte zachované všetky možnosti, ktoré vám vyplývajú z vašej zmluvy. Berte, prosím, do úvahy, že v prípade, že ukončíte poistnú zmluvu alebo aj v prípade, že prestanete platiť poistné, môže vám byť účtovaná pokuta, či poplatky. Pre čo možno najlepšie rozhodnutie o vašom postupe, najmä v prípade dlhodobých zmlúv, kde pravidelne platíte poistné, dôrazne odporúčame vec konzultovať, popri spoločnosti NOVIS, so svojím finančným sprostredkovateľom, právnikom (advokátom), prípadne sa obrátiť na niektoré zo spotrebiteľských združení. Národná banka Slovenska podľa zákona nemôže poskytovať právne poradenstvo alebo právnu pomoc.

Dokedy bude platiť moja poistná zmluva v poisťovni, ktorá nemá povolenie?

Do momentu začatia likvidácie máte riadne poistné krytie. Po začatí likvidácie bude likvidátor informovať všetkých klientov o ďalšom postupe.  Návrh na likvidáciu poisťovne podala na súd Národná banka Slovenska. Keď súd vyhlási likvidáciu a ustanoví likvidátora, NBS bude informovať verejnosť o tejto skutočnosti.

Existuje na území Slovenskej republiky nejaká garančná schéma pre klientov poisťovní so životným poistením (ako je v bankách Fond ochrany vkladov)?

V oblasti poisťovníctva nemá Slovenská republika zriadenú žiadnu garančnú schému.

Viac o téme: licencia , likvidácia , Národná banka Slovenska NBS , Novis , poisťovne

Súvisiace články

Aktuálne správy