Nastavenie poistných zmlúv si treba pravidelne kontrolovať

Nastavenie poistných zmlúv si treba pravidelne kontrolovať, aby sa vyhlo zbytočnému plateniu. Upozornil na to marketingový manažér spoločnosti Partners Group SK Róbert Varšányi.

„Dobre nastavené životné postenie musí kompenzovať rozdiel medzi príjmom a prípadnou sociálnou dávkou v prípade zdravotných problémov alebo úmrtia poisteného,“ vysvetlil obchodný riaditeľ spoločnosti Partners Peter Matovič. „Ideálne je, aby to klient nechal na odborníka a životné poistenie riešil ako súčasť komplexného finančného plánovania,“ odporúča.

To však nemusí platiť pri neživotnom poistení, napríklad cestovnom a povinnom zmluvnom poistení, kde existuje niekoľko porovnávačov, ktoré s výberom pomôžu. „Tu treba identifikovať správny rozsah krytia. Pri zložitejšom havarijnom poistení alebo poistení nehnuteľnosti či domácnosti navyše aj určiť správnu výšku poistnej sumy,“ dodáva odborník.

Pri životnom poistení je väčšina zmlúv nastavená na krytie drobných rizík, kde poistený dostane niečo ako bolestné, ale vážne prípady, keď skutočne prichádza o príjem, sú v krytí zahrnuté len minimálne. „A keď sa tam už nachádzajú, tak často nesprávne definované,“ uviedol Varšányi.

Invalidita býva väčšinou zapríčinená ochorením

Príčinou invalidity je v štyroch percentách úraz, zvyšných 96 % je zapríčinených ochorením, vyčíslil Matovič. „Napriek tomu sú väčšinou v zmluvách poistené trvalé následky úrazu,“ dodal.

„Invalidita je jedným z rizík, ktoré najviac ohrozujú rodinný rozpočet alebo teda príjem klienta, preto je potrebné jej krytie komplexne. Dobre nastavené životné poistenie zabezpečí náhradu príjmu v dostatočnej výške v prípade, ak bude mať poistenec zdravotné problémy a nebude schopný vykonávať zárobkovú činnosť,“ radí Matovič.

„V prípade poistenia majetku sa poistné sumy nastavujú na jeho aktuálnu hodnotu. Tieto parametre sa však v čase menia, a teda zmluvy bez pravidelného servisu a úpravy nastavenia podľa zmeny situácie môžu vykazovať nedostatočnosť v rozsahu, ako aj vo výške poistných súm, teda podpoistenie. Napríklad poistenie nehnuteľnosti, ktoré bolo uzatvorené pred dvomi rokmi a nebolo servisované ani neobsahuje indexáciu poistnej sumy, je z dôvodu rastu cien nehnuteľností vo výške poistnej sumy nedostatočné,“ uviedol Varšányi.

Životnému poisteniu by malo predchádzať skúmanie zdravotného stavu

Vysvetlil, že životné poistenie je zbytočné, ak klient nemusel v prvom kroku vypísať zdravotný dotazník a skúmanie zdravotného stavu sa nahradilo vyhlásením, či sa cíti zdravý. V tomto prípade je možné, že klient má diagnózu, pri ktorej by ho žiadna poisťovňa po zhodnotení zdravotného stavu nepoistila, a teda ak aj dôjde k poistnej udalosti, plnenie bude zamietnuté z dôvodu zdravotného stavu, ktorý nastal už pred poistením.

V prípade neživotného poistenia je zbytočné napríklad duplicitné poistenie majetku. Klient má totiž nárok na plnenie do výšky hodnoty majetku. Navyše, nárokovanie plnenia z oboch zmlúv by mohlo byť označené za podvod, upozornil Varšányi.

Viac o téme: poistenie , poistné krytie , riziká , životné poistenie

Súvisiace články

Aktuálne správy