Z malej zápalky sa môže v bankovom sektore rozhorieť veľký požiar a dobré biznisy netreba predávať, varujú Buffett s Mungerom.
Pred niekoľkými dňami sa uskutočnil Woodstock investičného sveta – výročná konferencia a prezentácia finančných výsledkov konglomerátu Berkshire Hathaway Warrena Buffetta a Charlieho Mungera. Ako každý rok, aj teraz obaja deväťdesiatnici nešetrili radami a múdrosťami z biznisu načerpanými počas posledných siedmich dekád investovania. Podľa oboch investorov je bankový trh stále krehký a Apple je najlepší biznis, ktorý v súčasnosti držia.
Rastúce úrokové sadzby a vyčerpaní spotrebitelia po pandémii trápia aj legendárneho aktívneho investora Warrena Buffetta. Ďalšie problémy by kvôli vysokým sadzbám mohol zaznamenať bankový sektor. Ten sa v priebehu marca ocitol v nečakaných turbulenciách, keď padlo hneď niekoľko relatívne veľkých retailových bánk.
Problémy amerického bankového sektora
Medzi nimi aj First Republic Bank, najväčšia banka, ktorá skrachovala od vrcholu Veľkej finančnej krízy v roku 2008. Buffett kritizoval jej vedenie a riadenie rizika spolu s americkou vládou.
Tá podľa jeho slov nedokázala dostatočne zabrániť zhoršeniu bankovej paniky. Počas nej ľudia začali vyberať vklady z menších regionálnych bánk a hrozilo, že sa nákaza prenesie aj na tie systémovo dôležité. „Zapálená zápalka sa môže buď zmeniť na požiar alebo môže byť sfúknutá,“ povedal Buffett na výročnom zraze investorov Berkshire Hathaway. Podľa neho nedostatočná reakcia vlády a centrálnej banky Fedu zbytočne vystrašila vkladateľov. Strach je nákazlivý a ekonomika sa nedá riadiť, pokiaľ sa ľudia boja o bezpečnosť svojich vkladov v bankách, uviedol.
Podľa Buffetta by vláda nikdy nenechala vkladateľov prísť ani o jediný dolár v bankách a to napriek tomu, že nič podobné nikdy oficiálne nevyhlásila. Zároveň potvrdil, že Berkshire by v prípade problémov zasiahlo a poskytlo by veľkým bankám záchranné lano vo forme finančnej pomoci. To už v minulosti aj urobili, keď počas Veľkej finančnej krízy podržali päťmiliardovými injekciami hotovosti investičnú banku Goldman Sachs a neskôr aj Bank of America. Obe dodnes predstavujú dôležitú súčasť Buffettovho portfólia.
Súčasťou konferencie boli aj otázky od akcionárov. Jeden z prítomných divákov sa Buffetta a Mungera opýtal, či sa neobávajú príliš veľkej koncentrácie akcií firmy Apple, známej najmä kvôli výrobe iPhonov, v portfóliu konglomerátu. Buffett tieto úvahy radikálne odmietol. „Naše kritériá pre Apple sú jednoducho iné, ako pre ostatné biznisy,“ uviedol Buffett. „Je to najlepší podnik, aký vlastníme. Náš biznis vo vlakovej doprave BNSF je vynikajúci podnik, ale ani zďaleka nie je taký dobrý ako Apple,“ nešetril chválou na firmu Buffett.
Predávať Apple bolo veľkou chybou
Buffett potvrdil, že naďalej kupuje akcie Applu a povedal, že bolo veľkou chybou, keď pred niekoľkými rokmi predal časť akcií spoločnosti s logom nahryznutého jablka. Buffett opäť potvrdil svoju dlhoročnú stratégiu, že jeho hlavným cieľom je dlhodobo vlastniť kvalitné a dobré podniky a držať dostatok likvidity v prípade, že sa naskytne dobrá príležitosť na prikúpenie.
Túto filozofiu rozvinul ďalej aj Charlie Munger. Podľa neho je pre aktívnych investorov lepšie držať dva alebo tri výborné podniky, o ktorých je presvedčený, že predstavujú jeho najlepšie nápady, než držať diverzifikovaný súbor akcií, ktorý nevyhnutne obsahuje aj menej výkonné firmy. Vysvetľoval tiež, ako dokážu dlhodobo prekonávať výkonnosť hlavných akciových indexov. „Myslím, že pri výbere našich dobrých nápadov robíme menej chýb ako ostatní, čo je pre nás požehnaním. V skutočnosti nie sme až takí inteligentní, ale vieme, v čom máme výhodu oproti ostatným,“ uviedla Buffetova pravá ruka Charlie Munger.
Munger ďalej potvrdil svoj aktívny prístup k investovaniu. Podľa neho, pokiaľ si ste istí svojou výhodou oproti ostatným, mali by ste ignorovať rady takzvaných „expertov“. Diverzifikácia totiž môže byť často skôr „deworsifikácia“, teda slovná hračka znamenajúca zhoršenie vašej investičnej pozície pridaním ďalších, menej výkonných titulov.