Na Slovensku vlani zadržali najmenej falošných eurobankoviek od zavedenia eura, falošných euromincí ale pribudlo

, Redakcia

Počet zadržaných falzifikátov eurových bankoviek v minulom roku na Slovensku klesol na najnižšiu úroveň od zavedenia spoločnej európskej meny v krajine. Medziročne ich počet podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) klesol o tretinu na 771 kusov. Viac ako 97 % z nich bolo zadržaných priamo v hotovostnom peňažnom obehu.

Množstvo zadržaných falošných eurobankoviek za vlaňajšok tak výrazne zaostáva aj za rekordným rokom 2020. Vtedy výrazný nárast zadržaných falzifikátov spôsobil jeden mimoriadny prípad z augusta 2020, kedy orgány činné v trestnom konaní zadžali pred uvedením do obehu viac ako 15 000 falzifikátov eurobankoviek.

Kvalita zadžaných falzifikátov bola podľa centrálnej banky prevažne dobrá. „Napriek tomu je možné falzifikáty odhaliť aj bez použitia technických pomôcok, ak sa prijímaniu peňazí venuje dostatočná pozornosť,“ uvádza NBS.

Falzifikáty sú podľa nej ľahko rozpoznateľné od pravých bankoviek použitím jednoduchého testu, ktorý spočíva v skúške hmatom, pohľadom a naklonením. „Kombináciou týchto krokov je možné spoľahlivo odhaliť falošnú bankovku,“ dodáva centrálna banka.

Uvedený test aj s názornými ukážkami je opísaný v propagačných materiáloch Eurosystému a taktiež na internetovej stránke Európskej centrálnej banky a internetových stránkach jednotlivých národných centrálnych bánk eurozóny.

Počet falošných euromincí stúpol

Opačný vývoj, ako pri eurobankovkách, zaznamenala NBS pri eurominciach. Počet ich zadržaných falzifikátov totiž medziročne vzrástol až o 62 % na 2 580 kusov. Najväčší podiel tvorili falzifikáty mincí v nominálnej hodnote 2 eurá, a to takmer 94 %. Deväť z desiatich zadržaných falošných euromincí bolo pritom zadržaných priamo v hotovostnom peňažnom obehu.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Čo sa týka kvality vyhotovenia zadržaných falzifikátov euromincí, tie boli podľa centrálnej banky v prevažnej miere dobre alebo veľmi dobre technicky vyhotovené. „Preto je pre verejnosť pomerne náročné odhaliť falzifikát, najmä ak sa prijímaným minciam nevenuje dostatočná pozornosť,“ konštatuje NBS.

Zrejme najdostupnejšou pomôckou pre rozpoznanie podozrivých mincí je podľa centrálnej banky jednoduchý magnet. Jedno a dvojeurovky majú totiž magnetický stred, preto je možné úroveň magnetizmu podozrivých mincí porovnať s pravou euromincou.

„Dôležité je sledovať tiež celkový vzhľad a farbu podozrivej euromince. Pri eurominciach v nominálnej hodnote 2 eurá je v prípade podozrenia vhodné venovať pozornosť aj nápisu na hrane,“ dodáva centrálna banka s tým, že bližšie informácie o spoločných a jednotlivých národných stranách obehových euromincí možno získať na stránke ECB alebo NBS.

Viac o téme: bankovky , euro , falzifikáty , mince , Národná banka Slovenska NBS

Súvisiace články

Aktuálne správy