Na čele Medzinárodného menového fondu bude po druhom funkčnom období Kristalina Georgievová

Výkonná rada Medzinárodného menového fondu (MMF) dnes do funkcie generálnej riaditeľky zvolila na druhé päťročné obdobie Kristalinu Georgievovú (70). Bola jediným kandidátom. Jej prvé funkčné obdobie sa končí 30. septembra.

„Výkonná rada ocenila silné a energické vedenie Georgievovej počas jej funkčného obdobia, keď sa vysporiadala s radom veľkých globálnych otrasov,“ uviedla rada vo vyhlásení. „V posledných rokoch pomáhal MMF členským krajinám zvládnuť niekoľko po sebe idúcich šokov, vrátane pandémie, vojny I konfliktov a krízy životných nákladov,“ uviedla Georgievová.

Ministri financií Európskej únie minulý mesiac schválili Georgievovú na druhé funkčné obdobie na čele inštitúcie, čím prakticky zabezpečili jej zvolenie. Európske krajiny tradične odporúčajú výkonného riaditeľa MMF a Spojené štáty odporúčajú šéfa Svetovej banky.

Georgieová vo funkcii vystriedala Christinu Lagardeovú, ktorá rezignovala, aby sa mohla stať šéfkou Európskej centrálnej banky (ECB). Bulharka Georgievová sa stala prvou predstaviteľkou z rozvíjajúcej sa trhovej ekonomiky, ktorá stála na čele fondu od jeho vzniku v roku 1944, a po Lagardeovej druhou ženou. Predtým bola Georgievová výkonnou riaditeľkou Svetovej banky (SB) a v minulosti zastávala tiež funkciu európskej komisárky.

Veľké otrasy globálnej ekonomiky

Georgievová na čele inštitúcie stála v čase dvoch veľkých otrasov globálnej ekonomiky – krátko po jej nástupe vypukla pandémia choroby covid-19, po ktorej v roku 2022 nasledovala invázia ruských vojsk na Ukrajinu. Hneď na začiatku svojho funkčného obdobia si vyslúžila kritiku za to, že presadzovala zahrnutie zmeny klímy ako faktora do správ o dohľade nad hospodárstvom členských štátov a že sa zamerala na rozvíjajúce sa a rozvojové ekonomiky. Mala však zásadný podiel na zabezpečení veľkých pôžičiek pre Ukrajinu. Dohliadala tiež na reorganizáciu rozsiahleho úverového programu pre Argentínu.

V roku 2021 Georgievová čelila obvineniu, že za svojho pôsobenia vo Svetovej banke tlačila na zamestnancov, aby upravovali štatistické údaje v prospech Číny. Výkonná rada MMF po preskúmaní obvinenia vyjadrila Georgievovej plnú dôveru.

Cieľom MMF je podporovať spoluprácu v menovej politike na globálnej úrovni. Fond podľa svojho webu usiluje o zabezpečenie finančnej stability, podporu medzinárodného obchodu, vysokej zamestnanosti a udržateľného hospodárskeho rastu. Snaží sa tiež prispievať k zníženiu chudoby vo svete.

Viac o téme: financie , funkčné obdobie , generálna riaditeľka , hospodárstvo , Kristalina Georgievová , Medzinárodný menový fond MMF

Súvisiace články

Aktuálne správy