Maďarská centrálna banka znížila základný úrok o 0,75 bodu na 8,25%

Maďarská centrálna banka dnes podľa očakávania znížila svoju základnú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu na 8,25 percenta. Uviedla to v dnešnej tlačovej správe. Je to už po šiesty raz za sebou, keď banka základnú sadzbu znížila, a to vďaka tomu, že sa ďalej rýchlo zmierňuje inflácia.

Maďarská centrálna banka začala základnú sadzbu znižovať vlani v októbri, tento rok vo februári ju znížila o celý percentuálny bod. Aj tak však zostáva základná úroková sadzba v Maďarsku najvyššia v Európskej únii.Medziročný rast spotrebiteľských cien v Maďarsku sa vo februári spomalil na 3,7 percenta z januárových 3,8 percenta. Inflácia sa tak dostala na najnižšiu úroveň za takmer tri roky. Inflácia v Maďarsku nepretržite klesá od vlaňajšieho januára, keď sa vyšplhala na 25,7 percenta, čo bola najvyššia úroveň od roku 1996.

Od sadzieb centrálnej banky sa odvíjajú úroky bankových vkladov a úverov. Podnikom nižšie úroky prinášajú lacnejšie úvery na investície a prevádzku, domácnostiam zas lacnejšie pôžičky napríklad na bývanie. Zároveň však pri nižších úrokoch klesá zhodnotenie vkladov na sporiacich účtoch.

Maďarská ekonomika sa teraz zotavuje z recesie, do ktorej sa dostala v dôsledku vysokej inflácie. Domáci dopyt však zostáva slabý, takže hospodárske oživenie je podľa analytikov zatiaľ krehké.

maďarský forint
Foto: pixabay.com/svecaleksandr249

Banková rada Českej národnej banky (ČNB) minulý týždeň znížila základnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu na 5,75 percenta, v súlade s očakávaniami analytikov. Úroková sadzba sa tak dostala na úroveň, ktorá bola naposledy v polovici júna 2022. Medziročná miera inflácie vo februári podľa Českého štatistického úradu (ČSÚ) zvoľnila na dve percentá z januárových 2,3 percenta.

Viac o téme: centrálna banka , Maďarsko , úrok , úrokové sadzby , zníženie

Súvisiace články

Aktuálne správy