Kráľovská korunovácia nie je len slávnosť: Britská ekonomika si vďaka nej polepší o stovky miliónov libier (foto)

Veľkú Britániu cez víkend čaká jeden z najvýznamnejších dní posledných desaťročí. Kráľ Karol III. sa dočká oficiálnej korunovácie, na ktorú sa bude pozerať celý svet. Prípravy neabsolvovala iba kráľovská rodina, ale korunovácie sa nevedia dočkať ani hotely, bary či iné služby ktoré budú mať tento víkend rušno. Historická udalosť by tak mohla znamenať aj mierne posilnenie ťažko skúšanej britskej ekonomiky.

Obsadenosť londýnskych hotelov počas podujatia je podľa CEO UKHospitality Kate Nichollsovej na úrovni 96 percent. Hlavné mesto Spojeného kráľovstva tak očakáva veľký nárast turistov, na ktorých by malo dohliadať až 30 000 policajtov. S veľkou radosťou tieto správy vítajú majitelia podnikov a reštaurácií, ktorí sa na jedinečnú udalosť pripravujú špeciálnymi druhmi piva, či predĺženou dobou otváracích hodín. Inštitúcia VisitEngland očakáva počas víkendu nárast tržieb z domáceho turizmu o viac ako 1,2 miliardy libier a tak môže byť korunovácia pre Britov vzpruhou nie len sentimentálneho charakteru, ale aj z hľadiska finančného.

Oficiálnu korunováciu kráľa Karola III. zakomponovalo do svojho produktového portfólia aj niekoľko značiek. Značka Mars Wrigley sa pochválila originálnou, čokoládovou bustou živej veľkosti kráľa Karola III. ktorá má upozorniť na produktovú líniu súvisiacu s víkendovou slávnosťou. Ďalšími značkami sú napríklad Marks & Spencer, či potravinový reťazec Tesco ktorý bude predávať slávnostné korunovačné koláče, sendviče či pečivo.

John Lewis, sieť obchodov so zmiešaným tovarom, musel pristúpiť k netradičnému kroku. Predaj limitovanej kolekcie plyšových medvedíkov, ktorá odkazuje na dnešnú korunováciu, museli obmedziť na dva kusy na zákazníka z dôvodu enormného dopytu.

Samotná korunovácia však okrem pomoci britskej ekonomike určite pomôže aj hodnote „značky“ samotnej kráľovskej rodiny. Ako sme pritom písali pri vlaňajšom úmrtí kráľovnej Alžbety II., kapitálová hodnota britskej koruny podľa prepočtov spoločnosti Brand Finance dosahuje desiatky miliárd libier. Pri príležitosti platinového výročia svadby kráľovnej Alžbety II. a princa Filipa v roku 2017 totiž vypočítali, že celková hodnota kapitálu kráľovstva vtedy predstavovala až 67,5 miliardy britských libier.

Britská monarchia však neznamená len hromadu majetku vo vlastníctve panovníka. Je totiž aj veľmi dôležitým faktorom pri podpore domácej ekonomiky. Len v samotnom roku 2017 vygenerovala príspevok k britskému hospodárstvu v sume takmer 1,8 miliardy libier.

Negatívne ohlasy

Pompézna udalosť v podobe korunovácie Karola III. si však získala aj kritické ohlasy. Časti verejnosti sa totiž nepáči organizovanie nablýskanej ceremónie počas ťažkých časov, ktoré Spojené kráľovstvo prežíva. Ceny potravín sa v britských obchodoch medziročne zvýšili o takmer 16 percent, a mnoho obyvateľov je momentálne závislých na potravinových bankách, ktoré ponúkajú pomoc sociálne slabším. Veľký nárast cien zaznamenali aj energie, vďaka čomu sa cena životných nákladov opäť zvýšila. Vývoj britského HDP je v tomto roku taktiež negatívny, odhaduje sa medziročný pokles o 0,3 percenta.

Neplánovaným škrtom cez rozpočet je aj vyhlásenie pondelkového štátneho sviatku naviazaného na kráľovskú korunováciu. Ôsmy máj je vo Veľkej Británií za bežných okolností klasickým pracovným dňom. Podľa výskumu konzultačnej spoločnosti PwC, zverejneného v apríli minulého roka, štátny sviatok pripadajúci na pondelok stojí britskú ekonomiku 877 miliónov libier.

Viac o téme: ceny potravín , hrubý domáci produkt HDP , inflácia , Karol III. , korunovácia , kráľovská rodina , turizmus , Veľká Británia

Súvisiace články

Aktuálne správy