KDH: Konzervatívnosť aj v rozpočte, žiadna plošná pomoc

, Redakcia

Volebný program KDH v mnohom pripomína kroky reformných vlád na prelome milénia, ktorých bola aj vtedy táto strana súčasťou.

Ak vám niečo hovorí rovná daň, snaha o zodpovedné hospodárenie či ekonomika zameraná na výskum a vývoj, spomeniete si zrejme na priority práve z obdobia vlád Mikuláša Dzurindu (hoci nie všetky sa podarilo naplniť).

Silným naratívom programu kresťanských demokratov je aj adresnosť v sociálnej pomoci. Plošné sociálne balíčky by tak zrejme pod ich taktovkou boli minulosťou. Ďalším silným naratívom, ktorý sa prelieva v podstate celým programom KDH, je viac právomocí, rozhodovania a aj financií pre samosprávy.

S čím ide strana do volieb

Rozpočet

KDH je zrejme jedinou stranou, ktorá sa vôbec odvážila do svojho volebného programu napísať slovné spojenie „vyrovnaný rozpočet“ a aby toho nebolo málo, medzi svoje hlavné ciele pridáva aj víziu „prebytkového hospodárenia“. Hneď vzápätí však pripomína, že vzhľadom na obrovský investičný dlh vo viacerých oblastiach bude nápor na verejné výdavky enormný. Ako chcú teda kresťanskí demokrati brzdiť rast výdavkov? V programe sa hlásia k rešpektovaniu výdavkových limitov, zvýšeniu záväznosti uplatňovania zákona o rozpočtových pravidlách či motivácii vládnych úradov k šetreniu. Zároveň chcú posilňovať predvídateľnosť verejných výdavkov posilňovaním inštitútu viacročného rozpočtovania či dôslednými analýzami ich efektívnosti.

Ceny energií

Jednou z kľúčových tém predvolebnej kampane boli aj ceny energií. KDH v tomto smere konštantne hovorí o potrebe adresnosti pri pomoci s cenami energií. Plošné zastropovanie cien pre všetkých považuje za chybu a podľa programu chce s nákladmi na energie pomáhať iba tým, ktorí to skutočne potrebujú. Cestou k adresnej pomoci má byť zákon o energetickej chudobe, o ktorom sa však na Slovensku hovorí roky a stále nie je realitou. Kresťanskí demokrati tiež radšej volia cestu masívnejších dotácii na energetické úspory pre domácnosti od zatepľovania cez rozvoj fotovoltiky.

Ceny potravín

Opäť adresnosť. Prežiť inflačnú vlnu majú podľa programu KDH pomôcť cielené sociálne dávky. Ako by to malo vyzerať v praxi, program nehovorí. Tlak na znižovanie cien by mala podľa kresťanských demokratov priniesť aj vyššia konkurencia na trhu s potravinami či sprísnenie kontrol marží obchodných reťazcov. Ako to však dosiahnuť je otázka, na ktorú už program neodpovedá. Rovnako chcú podporiť nezdanený predaj z dvora.

Dane

Kľúčovým prvkom programu KDH v oblastí daní je zámer opäť zaviesť jednotnú daň z príjmov, čo sa podľa strany v minulosti osvedčilo. Program ale neuvádza, ako by mala byť jednotná daň nastavená a aká by mala byť vysoká. Hnutie tiež hovorí o zvyšovaní paušálnych výdavkov pre živnostníkov, zvyšovaní sumy na registráciu pre daň z pridanej hodnoty či zjednodušovaní celého daňového a odvodového systému. Zároveň ale naznačuje, že dane na alkohol či tabak by sa mali zvyšovať: „Výška zdanenia jednotlivých produktov (alkohol, tabak, minerálne oleje) musí reflektovať aj mieru ich spoločenskej škodlivosti,“ píše sa v programe KDH.

Rozvoj regiónov

Jedno z najčastejšie opakovaných slov v programe KDH je „samosprávy“. Kresťanskí demokrati navrhujú posilnenie ich kompetencií v mnohých oblastiach na úkor centrálneho rozhodovania štátu: „Hlavným cieľom je mať útvar, kde hlavné slovo v živote občana majú samosprávy a kde národná vláda disponuje iba kompetenciami, ktoré zastrešujú štát ako celok.“ KDH chce na samosprávy najmä presmerovať viac rozhodovania aj peňazí v rámci eurofondov, zmeniť financovanie cez daňový mix a realizovať zásadnú decentralizáciu.

Ktorí voliči by mali zvážiť odovzdať svoj hlas KDH?

Pokiaľ vám imponuje konzervativizmus nielen v spoločenských otázkach ale aj v spravovaní štátnej kasy, program kresťanských demokratov by mohol byť pre vás. Faktom však je, že aktuálny stav slovenského rozpočtu je na míle vzdialený od vyrovnanej bilancie alebo dokonca prebytku a cesta k nemu si vyžiada miliardovú konsolidáciu. Rovnako program KDH môže osloviť voliča, ktorý fandí rovnej dani, snahe o čo najväčšiu adresnosť sociálnej pomoci či zjednodušovaniu podnikania a hlavne voliča, ktorý je presvedčený, že samosprávy by mali mať oveľa viac kompetencií a peňazí ako doteraz.

Ak ste fanúšikom plošnej sociálnej pomoci aj na úkor zhoršovania stavu verejných financií, silného štátu so silným slovom aj v regiónoch, či neuznávate koncept rovnej dane, KDH zrejme nebude pre vás tá najlepšia voľba. Rovnako niektorých voličov nemusí osloviť naznačený zámer zvyšovať spotrebné dane na tabak či alkohol.

Prehľad ekonomických častí volebných programov ďalších kľúčových strán nájdete v tomto článku:

Viac o téme: Kresťanskodemokratické hnutie KDH , predčasné voľby , program , voľby , Voľby NRSR 23 , volebný kompas , volebný program

Súvisiace články

Aktuálne správy