Stále sa neviete rozhodnúť? Prečítajte si, čo urobia kľúčové strany po voľbách so slovenskou ekonomikou!

, Redakcia

Slovákov už o pár dní čaká kľúčové rozhodnutie. V parlamentných voľbách 30. septembra rozhodnú o smerovaní krajiny možno aj na nasledujúce dekády. Okrem zahranično-politického smerovania krajiny je však veľmi dôležité aj to, kam sa po voľbách poberie slovenské hospodárstvo. Obzvlášť v dobe prelínajúcich sa ekonomických kríz a verejných financií na pokraji priepasti.

Programy kľúčových strán v tohtoročných parlamentných voľbách v ekonomickej oblasti zrejme nemohli byť rozdielnejšie. Kým na jednej strane stojí snaha o budovanie silného štátu, ktorý zasahuje takmer do všetkého v hospodárstve krajiny, na druhej strane sú tu koncepty väčšej slobody na trhu, v podnikaní a zoštíhľovania štátneho aparátu. Redakcia webu oPeniazoch.sk sa preto pozrela na ekonomické priority volebných programov siedmich strán, ktoré môžu zohrať dôležitú úlohu pri zostavovaní budúcej vlády. Čo teda môžeme v slovenskej ekonomike po voľbách očakávať?

Smer-SD: Do boja so silne ľavicovým programom

Smer-SD vyšiel do súčasných volieb so silným ekonomickým programom. Potvrdzuje v ňom zakotvenie strany ako socialistickej a silne ľavicovej. Na všetkých frontoch bude štát rozdávať zadarmo a zvyšovať svoju úlohu v ekonomike.

Predvolebné sľuby Smeru pritom kontrastujú s relatívne úspešnou politikou znižovania deficitu a celkového dlhu z obdobia poslednej Ficovej vlády. Pokiaľ sa má naplniť čo len časť bombastického programu, daňoví poplatníci budú vyžmýkaní až na dreň. Vyššie dane sa pritom spomínajú iba pri veľkých firmách. Hlavnú záťaž bezuzdného rozdávania tak ponesie rastúci verejný dlh.

Viac o ekonomickom programe Smeru nájdete v tomto článku:

Progresívne Slovensko: Ľavica v novom šate

Silne ľavicový program sa prejavil aj predvolebných tézach Progresívneho Slovenska. Stranu najlepšie charakterizuje elektronizácia štátu, viac sociálnych služieb, masívne štátne investície do zdravotníctva a dopravy či zjednodušenie podnikania. Čerešničkou na torte je nová úloha štátu, kedy bude vláda motivovať mladých podnikateľov štipendiami. Program je tak v ekonomickej oblasti silne kompatibilný so socialistickými stranami Hlas a Smer. Program bude finančne veľmi náročný pre štátny rozpočet, budú sa tak buď musieť zvyšovať dane a dlh alebo osekať sľuby v sociálnej oblasti.

Viac o ekonomickom programe Progresívneho Slovenska nájdete v tomto článku:

Hlas-SD: Bombastické sľuby o silnom štáte

Stranu Hlas-SD Petra Pellegriniho najlepšie vystihuje ich slogan o silnom štáte. Medzi svoje priority kladú ochranu zamestnancov a posilnenie úlohy štátu naprieč celou ekonomikou. Podobne ako ostatné strany vytiahli socialisti do volieb s masívnymi sľubmi o rozdávaní. Namiesto zníženia daňového zaťaženia prišiel Hlas s bombastickým nápadom, že deťom bude namiesto rodičov sporiť štát. Pokiaľ sa naplní program Hlasu, ľudia budú platiť menej za energie, potraviny a pribudnú nové špičkové nemocnice. Odkiaľ na to vláda zoberie peniaze Hlas nerieši.

Viac o ekonomickom programe Hlasu-SD nájdete v tomto článku:

OĽaNO: Ešte viac rodinám s deťmi a druhý pokus o daňovú revolúciu

Koalícia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a priatelia má vo voľbách jasné cielenie. Aspoň podľa ekonomickej časti ich programu sú to jednoznačne rodiny s deťmi. Nájdeme v ňom množstvo návrhov, o ktorých predstavitelia strany hovorili v predchádzajúcich mesiacoch a nepodarilo sa im ich presadiť, ale aj zabetónovanie opatrení, ktoré už boli schválené. Nechýbajú ani pikošky ako referencovanie cien potravín, 500 eur za účasť vo voľbách či možnosť 4-dňového pracovného týždňa. Kde na to ale vziať?

Viac o ekonomickom programe OĽaNO nájdete v tomto článku:

Republika: Štátom riadené hospodárstvo a žurnalistika slúžiaca národu

Pre trhovú ekonomiku podľa vízie Republiky na Slovensku nie je mnoho priestoru. „Jednou z hlavných úloh štátu je riadenie národného hospodárstva,“ uvádzajú Uhríkovci. V tomto duchu sa nesie celý program. Paradoxne sa Republika vo svojom programe inšpirovala jedným z úhlavných nepriateľov – Progresívnym Slovenskom. Zarážajúce je vysoké množstvo nápadov, s ktorými prišlo PS a našli si cestu do ich programu. Okrem silného nacionalistického programu sa Republika v ekonomických otázkach orientuje na riadenie hospodárstva vládou a sľubuje masívne zvýšenie úlohy štátu v životoch ľudí.

Viac o ekonomickom programe Republiky nájdete v tomto článku:

SaS: Hospodársky rast a návrat k tatranskému tigrovi

Ekonomický program tvorí kľúčové jadro programu liberálov. Tí sľubujú menej regulácie, viac priestoru na dýchanie pre podnikateľov a zamestnávateľov či návrat k privatizácii neefektívne riadeného štátneho majetku. Samozrejmosťou je rovná daň, kedy každý platí zo svojho príjmu štátu rovnaký percentuálny podiel. SASKA do volieb nejde s bombastickými sľubmi o nekonečnom rozdávaní, naopak sľubuje zodpovedné hospodárenie štátu a vstup trhu do preregulovaných odvetví, ako sú dôchodky či zdravotné poistenie. Podľa Sulíkovcov štát tiež nemá určovať, kedy si nakúpime a evergreenom je náhrada viacerých sociálnych dávok daňovým bonusom.

Viac o ekonomickom programe SaS nájdete v tomto článku:

KDH: Konzervatívnosť aj v rozpočte, žiadna plošná pomoc

Ak vám niečo hovorí rovná daň, snaha o zodpovedné hospodárenie či ekonomika zameraná na výskum a vývoj, spomeniete si zrejme na priority práve z obdobia vlád Mikuláša Dzurindu (hoci nie všetky sa podarilo naplniť). KDH sa k týmto témam opäť vracia. Silným naratívom programu kresťanských demokratov je aj adresnosť v sociálnej pomoci. Plošné sociálne balíčky by tak zrejme pod ich taktovkou boli minulosťou. Ďalším silným naratívom, ktorý sa prelieva v podstate celým programom KDH, je viac právomocí, rozhodovania a aj financií pre samosprávy.

Viac o ekonomickom programe KDH nájdete v tomto článku:

Súvisiace články

Aktuálne správy