Inflácia v Turecku v decembri výrazne klesla, už je „len“ vyše 64-percentná

Miera inflácie v Turecku v decembri klesla na 64,3 percenta z novembrovej hodnoty 84,4 percenta. Oznámil to dnes turecký štatistický úrad. To je výraznejší pokles, ako očakávali analytici a najprudšie zníženie za viac ako štvrť storočie. Veľký vplyv má na to ale vysoká porovnávacia základňa. Analytici tiež upozorňujú, že pred voľbami sa čakajú vyššie výdavky vlády, čo môže spomaľovanie rastu cien ohroziť.

Analytici očakávali, že miera inflácie klesne tesne pod 67 percent. Inflácia v decembri klesla najviac od roku 1995, uviedla agentúra Bloomberg. V októbri sa miera inflácie dostala na 85,5 percenta, maximum za 24 rokov. V novembri po prvý raz po roku a pol klesla.

Najväčší vplyv na rýchle zníženie tempa rastu cien má fakt, že v posledných mesiacoch roka 2021 sa ceny začali rýchlo zvyšovať spolu s tým, ako prudko oslaboval kurz tureckej líry. Mena vtedy o pár dní prišla k doláru asi o pätinu hodnoty, čo Turecku predražilo dovoz. Rast cien tak pretrval aj na začiatku minulého roka. Odvtedy však zoslabol rast úverov a relatívna stabilita kurzu potom viedla centrálnu banku k tomu, že odhad inflácie na koniec tohto roka znížila na 22,3 percenta.

Decembrové zlepšenie v doterajšom vývoji inflácie ale podľa analytikov zrejme čoskoro môže pominúť. Vláda sa totiž chystá zvýšiť výdavky, pretože v júni sa budú konať prezidentské voľby. Súčasný prezident v decembri napríklad sľúbil predčasný odchod do dôchodku miliónom pracujúcich, čo bude štátnu pokladnicu stáť v prepočte asi 13 miliárd USD ročne. Vláda tiež oznámila, že oficiálna minimálna mzda sa zvýši o 55 percent, k tomu sa chystá napumpovať 3,3 miliardy USD do štátnych bánk, aby urýchlila možnosť čerpať lacné úvery. Tým chce pomôcť firmám vyrovnať sa s rastom nákladov.

Len za december sa ceny v Turecku zvýšili o 1,18 percenta. V novembri ceny výrobcov podľa jadrovej inflácie medzimesačne vzrástli o 2,88 percenta. Zvyšovali sa najmä ceny za zdravotnú starostlivosť, ceny za dopravu sa naopak oproti novembru znížili. Potraviny a nealkoholické nápoje zdraželi o 1,86 percenta.

Takzvaná jadrová miera inflácie, ktorá nezahŕňa kolísavé ceny potravín, energií a niektorých ďalších položiek, sa medziročne zvýšila na 51,9 percenta. V predchádzajúcom mesiaci dosiahla 49,2 percenta.

Vzhľadom na to, že Turecko vývoj cien ovplyvňuje mnohými administratívnymi zásahmi, časť ekonómov sa domnieva, že miera inflácie na konci roka dosiahne zhruba 44 percent. To by bol viac ako trojnásobok priemeru pätnástich krajín, ktoré agentúra Bloomberg sleduje v regióne Európy, Afriky a Blízkeho východu.

Viac o téme: ceny , inflácia , makroekonomika , Recep Tayyip Erdogan , Turecko

Súvisiace články

Aktuálne správy