Hrozba bankrotu USA: Biden a McCarthy sa dohodli na zvýšení dlhového stropu

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánsky šéf Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy sa v zásade dohodli na zvýšení limitu pre zadlženie Spojených štátov, čo americkej vláde umožní vyhnúť sa platobnej neschopnosti. Po sobotňajšom telefonickom rokovaní to obaja potvrdili v noci na nedeľu. Ak by demokrati a republikáni nenašli zhodu, hrozila by USA platobná neschopnosť už 5. júna, čo by malo vážne dopady na celosvetovú ekonomiku.

„Začiatkom tohto večera sme s predsedom McCarthym v zásade dosiahli dohodu o rozpočte,“ uviedol Biden. Dohoda je podľa neho dobrou správou pre Američanov, pretože zabráni „katastrofálnej platobnej neschopnosti“, ktorá by viedla k hospodárskej recesii, devastácii dôchodkových účtov a strate miliónov pracovných miest.

„Ešte máme veľa práce pred sebou, ale verím, že to je dohoda hodná amerického ľudu,“ uviedol McCarthy, ktorý tiež hovoril o „historickom obmedzení výdavkov“ a o tom, že sa podarilo zabrániť novým daniam.

dohoda na dlhovom strope USA
Ešte máme veľa práce pred sebou, ale verím, že to je dohoda hodná amerického ľudu, povedal po rokovaní s americkým prezidentom Joe Bidenom o dlhovom strope republikánsky šéf Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy. Foto: SITA/AP

Demokrati aj republikáni podľa televízie CNN v najbližších hodinách predbežnú dohodu svojich špičiek posúdia. Niektorí republikáni dopredu pohrozili zablokovaním akéhokoľvek návrhu, ktorý by nesplnil ich očakávania, vrátane ostrých škrtov vo výdavkoch. Progresívni demokrati zase nechcú dohodu, ktorá by sa dotkla federálnych programov proti chudobe.

Podľa agentúry AP kompromis počíta s tým, že dlhový strop sa zvýši na dva roky, a znovu sa tak bude navyšovať až po budúcoročných prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia na jeseň 2024. Výdavky, ktoré sa netýkajú obrany, by mali v budúcom roku zostať zhruba na súčasnej úrovni. Súčasťou dohody sú aj prísnejšie podmienky pre ľudí, ktorí dostávajú potravinové známky. Text návrhu má byť zverejnený dnes.

Neisté hlasy v Kongrese

McCarthy chce, aby Snemovňa reprezentantov o kompromise hlasovala už v stredu. Schvaľovanie v Kongrese pritom nemusí byť jednoduchou záležitosťou aj preto, že v dolnej komore majú republikáni a v Senáte zase demokrati pomerne tesnú väčšinu. Príslušníci radikálne pravicového krídla republikánov a progresívni demokrati už teraz vyjadrujú nespokojnosť a ruku za návrh zdvihnúť nechcú, preto sa bude musieť nájsť dostatok hlasov medzi umiernenými zástupcami oboch strán, aby limit Kongresom prešiel. McCarthyho podľa CNN čaká obrovská porcia vyjednávaní a presviedčaní a nie je isté, či uspeje.

dohoda na dlhovom strope USA
Schvaľovanie nového dlhového stropu v Kongrese nemusí byť jednoduchou záležitosťou aj preto, že v dolnej komore majú republikáni a v Senáte zase demokrati pomerne tesnú väčšinu. Foto: SITA/AP

Napríklad republikánsky zákonodarca Dan Bishop už označil dohodu za neprijateľnú. „Ide o kapituláciu v priamom prenose, a to od strany, ktorá drží karty v ruke,“ povedal. Podľa denníka The New York Times sa budú nespokojenci v radoch republikánov tiež snažiť nájsť procedurálne kľučky, ktoré by schvaľovanie návrhu v Kongrese zdržali.

Biden obe komory dôrazne vyzval, aby dohodu ihneď schválili. Vyjadril tiež presvedčenie, že kompromis povedie k zachovaniu kľúčových priorít demokratov. Aj medzi niektorými demokratmi ale panuje nespokojnosť.

Strop na vládne pôžičky

Limit pre zadlženie je suma, ktorú schvaľuje Kongres a ktorá určuje, koľko si federálna vláda môže požičať peňazí na bežnú prevádzku, a teda na platby vládnych účtov. Patria tam napríklad platy štátnych zamestnancov, financovanie armády, platby na sociálne zabezpečenie a štátnu zdravotnú starostlivosť, ako aj platby úrokov zo štátnych dlhopisov. Desiatky rokov bolo zvýšenie tohto limitu rutinnou záležitosťou, v posledných rokoch sa z neho ale stalo politikum.

Na súčasný limit 31,4 bilióna dolárov vláda narazila už v januári. Ministerstvo financií však využilo mimoriadne opatrenia, aby vláda mohla čerpať viac peňazí.

Viac o téme: dlhový strop, Joe Biden, Kevin McCarthy, makroekonomika, rozpočet, Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy