Harmonizovaná inflácia na Slovensku v novembri prekročila 15 %

Spotrebiteľské ceny v novembri 2022 podľa európskej harmonizovanej metodiky medziročne vzrástli o 15,1 %, v októbri 2022 bola táto hodnota 14,5 %.

Medzimesačná harmonizovaná inflácia dosiahla v novembri 1,0 %, zatiaľ čo v novembri minulého roka bola jej hodnota 0,5 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Priemerná ročná miera harmonizovanej inflácie v novembri 2022 (priemer harmonizovaných indexov spotrebiteľských cien za posledných 12 mesiacov oproti priemeru predchádzajúcich 12 mesiacov) dosiahla hodnotu 11,3 %. Je to o 8,8 percentuálneho bodu (p. b.) viac, ako bola jej hodnota v novembri minulého roka.

Zdražujú najmä potraviny

Podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch bolo medzimesačné zvýšenie cenovej hladiny najviac ovplyvnené zvýšením cien v odbore potraviny a nealkoholické nápoje, ktoré zodpovedalo za takmer polovicu celkového medzimesačného rastu cien – kladný príspevok celého odboru predstavoval +0,48 p. b. z celkovej medzimesačnej inflácie.

Druhý najvýraznejší vplyv na rast cien v novembri v porovnaní s októbrom mal odbor nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti (+0,11 p. b.). Tretí najvyšší príspevok k medzimesačnej inflácii sa zaznamenal v odbore bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá (+0,10 p. b.).

Viac o téme: ceny , inflácia , makroekonomika , Štatistický úrad SR ŠÚ

Súvisiace články

Aktuálne správy