Francúzsky minister vyzýva na program Medzinárodného menového fondu pre Ukrajinu vo výške 15 miliárd eur

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire v pondelok vyzval na program pomoci Ukrajine od Medzinárodného menového fondu (MMF) v hodnote 15 miliárd eur počas nasledujúcich štyroch rokov. Francúzsko bude presadzovať tiež prísnejšie sankcie voči Moskve.

Le Maire pred stretnutím ministrov financií zo skupiny G20 (20 najväčších ekonomík sveta) v Indii tento týždeň uviedol, že chce, aby sa pracovalo na programe MMF pre Ukrajinu vo výške približne 15 miliárd eur počas štyroch rokov.

„Okrem podpory, ktorú poskytuje Európa, a nad rámec podpory od krajín G7 je dôležité, aby sa aj MMF mobilizoval pre Ukrajinu,“ povedal.

Fond v piatok (17. 2.) uviedol, že dosiahol dohodu na úrovni zamestnancov s ukrajinskými úradmi, čím sa otvorila cestu k plnohodnotnej pôžičke, ktorá by podporila aj snahu krajiny o vstup do Európskej únie (EÚ). Podľa MMF Ukrajina bude môcť požiadať o finančnú podporu, keď po „silnom“ výkone splní požadované ciele.

Vláda v Kyjeve predložila parlamentu balík návrhov daňových zákonov zameraných na zvýšenie príjmov a podniká tiež kroky na vyriešenie daňových nedoplatkov.

„V rámci G7 budeme argumentovať aj za posilnenie ekonomických sankcií voči Rusku,“ dodal Le Maire a označil sankcie za účinnú „dlhodobú zbraň“.

Vojna viedla k prudkému nárastu cien energií a potravín

Invázia ruskej armády na Ukrajinu pred rokom vyhnala z domovov milióny ľudí. Vojna viedla tiež k prudkému nárastu cien energií a potravín na celom svete.

Ukrajinská ekonomika sa minulý rok prepadla o 30 %, čo bolo menej, ako analytici očakávali. Ale náklady na jej rekonštrukciu a zotavenie sa odhadujú na stovky miliárd eur.

Okrem rokovaní MMF s Ukrajinou aj Svetová banka zmobilizovala viac ako 18 miliárd USD na núdzové financovanie pre krajinu, pričom vyše 16 miliárd USD už bolo uvoľnených na jednotlivé projekty.

Francúzske ministerstvo financií odhaduje, že európska finančná pomoc Ukrajine už dosiahla 18 miliárd eur vrátane viac ako troch miliárd poskytnutých len v januári. Okrem toho USA schválili Kyjevu 9,5 miliardy USD.

Viac o téme: finančná pomoc , Francúzsko , G20 , Medzinárodný menový fond MMF , Ukrajina

Súvisiace články

Aktuálne správy