Európska komisia udelila pokutu spoločnosti Mondelez: Výrobcovi sušienok Oreo

Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že udelila americkej potravinárskej spoločnosti Mondelez, výrobcovi sušienok Oreo, čokolády Toblerone a iných sladkostí, pokutu 337,5 milióna eur. Dôvodom je marenie cezhraničného obchodu s jeho výrobkami medzi členskými štátmi Európskej únie (EÚ).

Spoločnosť Mondelez je jedným z najväčších svetových výrobcov čokolády, sušienok a kávy s tržbami 36 miliárd USD (33,24 miliardy eur) v minulom roku.Vyšetrovanie Komisie zistilo, že Mondelez sa snažil obmedziť cezhraničný predaj svojich produktov v európskom bloku, aby udržal vyššie ceny na úkor spotrebiteľov. Uviedla to eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová. Poškodil tak spotrebiteľov, ktorí nakoniec platia viac za čokolády, sušienky a kávu.“V tomto prípade ide o ceny potravín. Je to kľúčová obava európskych občanov a ešte očividnejšia v časoch vysokej inflácie, keď mnohí zápasia s krízou životných nákladov,“ poznamenala.

Pripomenula tiež, že pokuta je aj o „jadre európskeho projektu – o voľnom pohybe tovaru na jednotnom trhu“.Pokuta je deviatou najvyššou v EÚ a bola udelená v čase, keď sú náklady na potraviny hlavným problémom európskych domácností.Podľa Komisie bola spoločnosť zapojená do dohôd, ktoré sú v rozpore s pravidlami hospodárskej súťaže. Mondelez zabránil tiež desiatim výhradným distribútorom so sídlom v EÚ odpovedať na žiadosti o predaj od zákazníkov v iných krajinách bloku bez predchádzajúceho povolenia od spoločnosti.

Viac o téme: Európska komisia EK , Mondelez , obchod , pokuta , USA

Súvisiace články

Aktuálne správy