Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA klesol 

Počet Američanov, ktorí minulý týždeň požiadali o podporu v nezamestnanosti, nečakane klesol po výraznej revízii údajov za predchádzajúci týždeň. Obraz trhu práce je však nejasný po revíziách predchádzajúcich údajov, keďže vláda aktualizovala model, ktorý používa na očistenie od sezónnych výkyvov. TASR o tom informuje na základe správ AP a Reuters.

Podľa najnovších údajov, ktoré vo štvrtok zverejnilo americké ministerstvo práce, sa počet nových žiadostí o podporu v USA v týždni do 1. apríla znížil o 18 000 na 228 000 z revidovaných 246 000 v predchádzajúcom týždni. Ekonómovia pritom predpovedali, že stúpne na 200 000 z pôvodne uvádzaných 198 00 za predchádzajúci týždeň.

Prudká revízia údajov za predchádzajúci týždeň smerom nahor o 48 000 žiadostí tak odzrkadľuje zmenu metodiky amerického ministerstva práce a zavedenie nových sezónnych faktorov pre nové aj tzv. pokračujúce žiadosti. Štvortýždňový priemer nových žiadostí, ktorý je presnejším ukazovateľom vývoja na trhu práce, pretože nepodlieha takým výkyvom ako týždenné údaje, sa v sledovanom období znížil o 4250 na 237 750.

Počet ľudí, ktorí poberajú sociálne dávky, sa zvýšil o 6000

Ministerstvo práce uviedlo tiež, že počet ľudí, ktorí poberajú sociálne dávky aj po prvom týždni, sa za sedem dní do 25. marca zvýšil o 6000 približne na 1,82 milióna osôb. Žiadosti o dávky v nezamestnanosti slúžia ako ukazovateľ počtu prepustených v USA. Ich pokles tak naznačuje, že americký trh práce minulý týždeň ďalej odolával agresívnej kampani Federálneho rezervného systému (Fed), ktorej cieľom je ochladiť ekonomiku a znížiť infláciu.

Ekonómovia považovali predchádzajúcu metodiku úpravy o sezónne faktory z obdobia pandémie ochorenia COVID-19 za jeden z niekoľkých faktorov, ktoré udržiavali počet nových žiadostí o podporu na nízkej úrovni napriek výraznému prepúšťaniu v technologickom sektore a v niektorých sektoroch citlivých na úrokové sadzby

Viac o téme: inflácia , nezamestnanosť , pandémia covid-19 , práca , sociálne dávky , Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy