Dobré správy pre naše peňaženky: Medziročný rast cien na Slovensku v marci spomalil

, Redakcia

Medziročná inflácia na Slovensku v marci dosiahla 14,8 % a oproti februáru tak spomalila o 0,6 percentuálneho bodu. Rast cien sa tak znížil na úroveň októbra minulého roka. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Vysoký medziročný rast si udržujú najmä ceny potravín. Tie podľa štatistikov opätovne atakovali doterajšie maximum z decembra na úrovni 29 %. Náklady na bývanie, energie a položky súvisiace s bývaním sa mierne znížili a dostali sa na úroveň zo začiatku roka 2022. V marci medziročne stúpli o 13,6 %.

Pozitívne správy pre spotrebiteľov prichádzajú ale z oblasti dopravy. Ceny pohonných hmôt totiž prvýkrát po dvoch rokoch medziročne klesli. V marci boli totiž podľa Štatistického úradu SR nižšie až o 7,1 %, ako v rovnakom období pred rokom.

Medzimesačne sa spotrebiteľské ceny na Slovensku v marci oproti februáru zvýšili o 1,2 %. Rástli teda o 0,1 percentuálneho bodu rýchlejšie, ako mesiac predtým.

Medziročnú infláciu znižuje vysoká báza z vlaňajška

Analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák však pripomína, že za marcovým poklesom medziročnej inflácie je v plnom rozsahu iba bázický efekt. Vysoký rast cien sme totiž pociťovali už aj v marci minulého roka. Tento efekt bude pritom medziročnú infláciu znižovať aj v ďalších mesiacoch a podľa Horňáka tak môže v priemere za celý tento rok inflácia dosiahnuť 12 %.

Medzimesačná inflácia si však udržuje vyše 1-percentnú dynamiku. Ťahaná je najmä spomínanými potravinami. V marci zdražovala najmä zelenina a mäso, naopak zlacňovali oleje a tuky. Marcovú infláciu však medzimesačne potlačili nahor aj ceny bývania a energií. Ceny pohonných látok naopak klesli medzimesačne o 2,5 %.

„Výraznejšie zvoľnenie aj v medzimesačnom raste cien očakávame v polovici tohto roka. Pomáhať tomu bude aj trhový vývoj, keďže tlaky na komoditných trhoch, najmä energetických a potravinových, postupne ustupujú, čo sa začne prelievať aj do spotrebiteľských cien,“ tvrdí analytik.

Čoraz dôležitejším faktorom pre budúci rast cien sa tak podľa neho stávajú mzdové náklady, keďže zamestnanci v prostredí zvýšenej inflácie prirodzene žiadajú výraznejší nárast miezd, ktorý bude aspoň čiastočne kompenzovať rastúce ceny.

Viac o téme: ceny , inflácia , makroekonomika , rast cien , Štatistický úrad SR ŠÚ

Súvisiace články

Aktuálne správy