Dobrá správa pre ženy: Nová legislatíva má ich mzdy približovať k mužom! Bude to fungovať? (foto+video)

, Redakcia

Ženy sú aj na Slovensku stále platovo diskriminované voči mužom. Podľa aktuálnych údajov zarábajú o zhruba pätinu menej, ako muži na rovnakých pozíciách. Zmeniť by to mala nová európska legislatíva, ktorá sa má zavádzať aj u nás.

Európska únia má nový nástroj, ako bojovať proti platovým rozdielom medzi mužmi a ženami. Ide o novú smernicu Európskeho parlamentu a Rady na podporu väčšej rovnoprávnosti v odmeňovaní mužov a žien na trhu práce. Predstavil ju v piatok pri príležitosti Medzinárodného dňa žien (MDŽ) štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš.

Rezort práce pritom prisľúbil, že v súvislosti s uvedenou smernicou zriadi pracovnú skupinu, ktorá bude pozostávať z odborníkov, zamestnávateľov a odborárov. Ich cieľom má byť, aby sa rovnaké odmeňovanie pre mužov aj ženy uplatňovalo a dodržiavalo aj v praxi.

Pozrite si prezentáciu ministerstva práce k novej smernici:

Zavedením smernice do našej legislatívy by sa pritom malo právo na rovnakú mzdu posilniť prostredníctvom odstránenia priamej a nepriamej diskriminácie v odmeňovaní. „Na Slovensku tzv. mzdový rodový rozdiel dosahuje zhruba 18 percent v neprospech žien. Jeho postupným znižovaním dosiahneme pozitívne dopady na celú spoločnosť,“ uviedol štátny tajomník Branislav Ondruš.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich ďalších kvízov na tejto stránke!

Ako dodal, zavedenými opatreniami, ktoré sú súčasťou európskej smernice, sa vytvárajú aj podmienky na zvyšovanie rastu hrubého domáceho produktu a zlepšenie životnej úrovne najmä v domácnostiach s jedným rodičom. „Zároveň znížime pokles chudoby v starobe a v sociálnej odkázanosti,“ doplnil Ondruš.

Ako to má vyzerať v praxi?

Nová legislatíva bude v praxi vyzerať tak, že zamestnávateľ bude povinný stanoviť jasné, zrozumiteľné a transparentné pravidlá pri odmeňovaní zamestnancov vo firme.  Garancia prístupu k informáciám bude povinnosťou. Uplatnením novej smernice pribudnú aj dôležité práva zamestnancom, ako napríklad právo na náhradu za nespravodlivé odmeňovanie. Keď zamestnanec zistí, že je nespravodlivo odmeňovaný, bude môcť spätne vymáhať od svojho zamestnávateľa doplatenie nespravodlivo nízko vyplácanej mzdy.

Pomôže nová legislatíva dorovnať mzdy mužov a žien?

Na Slovensku už pritom prostredníctvom zákona o službách zamestnanosti platí podmienka, že zamestnávateľ je povinný zverejňovať ponúkanú mzdu. Zároveň má zákaz uzavrieť pracovnú zmluvu, v ktorej by bola uvedená nižšia mzda, ako bola ponúkaná v pracovnom inzeráte. Nová európska smernica zakazuje zamestnávateľom aj to, aby sa potenciálneho kandidáta na pohovore pýtali na predošlú mzdu.

Záznam z tlačovej konferencie štátneho tajomníka ministerstva práce Branislava Ondruša k novej európskej smernici:

„Aby tieto pravidlá fungovali, bude potrebné prijať rozsiahle množstvo podporných a informačných opatrení. Ich súčasťou budú aj sankcie, ktoré nadobudnú odrádzajúci charakter, napríklad vo forme pokuty, či vylúčenia daného zamestnávateľa z verejného obstarávania,“ upozornil Ondruš.

Viac o téme: Branislav Ondruš , Medzinárodný deň žien MDŽ , Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR MPSVR , muži , mzdy , odmeňovanie , platy , ženy

Súvisiace články

Aktuálne správy