Cukor na svetových trhoch ďalej zdražuje, jeho cena je najvyššia od roku 2012

Surový cukor na svetových trhoch ďalej zdražuje, termínový kontrakt s dodaním v máji sa v stredu vyšplhal až nad 24,60 centa za libru (asi 0,45 kg), čo je najviac od roku 2012. Ukazujú to záznamy z globálnej komoditnej burzy ICE. Za rastom sú podľa analytikov obavy, či bude pre slabšiu produkciu v niektorých častiach sveta cukru dostatok.

„Na trhu s cukrom pôsobí päť najväčších producentov – Brazília, India, Thajsko, Čína a Spojené štáty. Keďže dopyt po cukre je v horizonte niekoľkých rokov viac-menej stále rovnaký, je dôležité sledovať predovšetkým ponuku, ktorá sa každý rok mení, čo je hlavný katalyzátor väčších pohybov ceny,“ povedal ČTK analytik XTB Štefan Hájek.

Obchodné združenie All India Sugar Trade Association (AISTA) odhaduje, že v pestovateľskom roku 2022 až 2023 India vyprodukuje 33,5 milióna ton cukru. India je druhým najväčším producentom cukru na svete a v minulej sezóne tam produkcia dosiahla 34,5 milióna ton. To znamená, že v tomto pestovateľskom roku, ktorý sa končí v septembri, indické úrady už nemusia povoliť žiadny dodatočný vývoz cukru nad rámec pôvodného plánu.

Nižšia produkcia sa v tomto pestovateľskom roku čaká aj v Thajsku a Číne. Peking znížil odhad produkcie z vlaňajších takmer 9,5 milióna na menej ako deväť miliónov ton, uviedla agentúra Reuters. Naproti tomu vyhliadky v Brazílii, čo je najväčší producent cukru na svete, sú priaznivejšie. Tamojšie úrady predpokladajú, že v terajšej sezóne, ktorá tam práve začala, dosiahne produkcia cukru 40,3 milióna ton. To by bola druhá najvyššia produkcia v histórii.

„Globálny nedostatok cukru, horšie vyhliadky pre žatvu, vyšší sezónny dopyt a potenciálne suchší letné mesiace sú zásadný problém aj pre infláciu. Tú sa stále nedarí dostať k inflačnému cieľu a vyššie ceny poľnohospodárskych komodít tlačia na ceny potravín. Výrobcovia finálnych produktov z cukru však majú dlhodobé kontrakty, rast cien teda nemusí byť bezprostredný. Aj napriek tomu ide o riziko, ktoré je proinflačné a odôvodňuje vyššie úrokové sadzby po dlhší čas,“ dodal Hájek.

Do cien sa však ešte môže premietnuť postoj producentov. Kvôli zvýšeným cenám etanolu v dôsledku prekvapujúceho zníženia ťažby ropy zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) teraz výrobcovia cukrovej trstiny niekedy namiesto drvenia cukru uprednostňujú možnosť dávať časť produkcie na výrobu biopalív, čo je pre nich výnosnejšie.

Viac o téme: burza , cukor , inflácia , komodity , Organizácia krajín vyvážajúcich ropu OPEC

Súvisiace články

Aktuálne správy