Chystá vláda zvyšovanie DPH a spotrebných daní? Liberáli sa pýtajú Hlasu, čo nás čaká po prezidentských voľbách! (video)

, TASR/red

Opozičná SaS tvrdí, že vláda sa chystá zvýšiť DPH aj spotrebné dane. Má ísť o jednu z možností konsolidácie verejných financií. O zmenách sa podľa strany zatiaľ nehovorí, kým nebude po prezidentských voľbách.

SaS sa pýta prezidentského kandidáta a predsedu koaličného Hlasu-SD Petra Pellegriniho, aby vopred avizoval, k akým zmenám má dôjsť po voľbách. Hlas-SD reaguje, že za rozvrátené verejné financie počas predchádzajúcich vlád je zodpovedná SaS.

Poslanec parlamentu za SaS Marián Viskupič priblížil, že DPH by sa mohla zvýšiť o dva až tri percentuálne body. Informácie podľa neho prenikajú z rezortu financií a aj minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) pripúšťa takúto možnosť, keď avizoval ďalší tzv. konsolidačný balíček. Detaily podľa Viskupiča zatiaľ nepredstavil.

Viskupič: Priznajte, čo nás čaká po voľbách!

„Pellegrini, vyzývame vás, aby ste sa už pred druhým kolom prezidentských volieb priznali spolu s Robertom Ficom (Smer-SD), čo nás čaká po prezidentských voľbách. Čo ste pripravili pre občanov tohto štátu? Čo všetko máte pripravené zdaniť, ‚zodvodniť‘, spoplatniť a o čom všetkom radšej teraz nehovoríte, aby ste si neodohnali voličov,“ uviedol na tlačovej konferencii Viskupič.

Hlas-SD v reakcii pripomenul, že SaS je „plne zodpovedná za rozvrátené verejné financie počas Matovičovej a Hegerovej vlády, brutálne chudobnenie ľudí a osobitne dôchodcov, ktorými táto najviac antisociálna strana na Slovensku otvorene pohŕda“.

Bude súčasná vláda zvyšovať DPH a spotrebné dane?

SaS by mala podľa Hlasu-SD klásť otázky kandidátovi Ivanovi Korčokovi, ktorý bol jej nominantom vo vláde Igora Matoviča a Eduarda Hegera a SaS s ním počítala ako volebným lídrom v uplynulých parlamentných voľbách. „Keď Korčok SaS zodpovie, prečo namiesto politickej práce pre ľudí ušiel do prezidentskej kampane a keď sa SaS ospravedlní všetkým, ktorí za jej vlády schudobneli, potom môže klásť otázky kandidátovi ľudí Petrovi Pellegrinimu,“ dodala v stanovisku hovorkyňa Hlasu-SD Karolína Ducká.

Ministerstvo hovorí o objektívnych dôvodoch

Ministerstvo financií (MF) SR sa ostro ohradilo voči tvrdeniam, ktoré odzneli v utorok na tlačovej konferencii opozičnej strany SaS. Rovnako odmieta, aby politici zneužívali meno ministerstva na svoje politické ciele pár dní pred prezidentskými voľbami.

„Ministerstvo financií SR už niekoľko mesiacov opakuje, že konsolidačné opatrenia sú úzko naviazané na prípravu štátneho rozpočtu na rok 2025 a keďže príprava rozpočtu sa nerealizuje zo dňa na deň, ale je to niekoľkomesačný proces, z objektívnych dôvodov nie je možné podrobnosti o konsolidácii prezentovať skôr, ako budú ukončené diskusie na odbornej a politickej úrovni,“ uviedol rezort financií.

V reakcii tiež pripomenul, že aktuálny stav verejných financií je spôsobený predchádzajúcimi vládami, ktorých súčasťou bola aj strana SaS. Je tak podľa MF priamo spoluzodpovedná za to, že Slovenská republika má najvyšší deficit z krajín Európskej únie (EÚ) a medzi rokmi 2020 a 2023 zaznamenala extrémny nárast dlhu o 23,9 miliardy eur.

„Aj na základe vyššie spomínaných makroekonomických ukazovateľov MF SR opäť pripomína svoj konsolidačný záväzok, ktorého cieľom je postupné znižovanie deficitu do roku 2027 pod úroveň 3 % hrubého domáceho produkt, čo následne vytvorí priestor aj na postupné znižovanie dlhu,“ doplnil rezort.

Pellegrini a Korčok zabojujú o prezidentský palác v sobotnom (6. 4.) druhom kole prezidentských volieb. Voliči si vyberajú hlavu štátu na funkčné obdobie piatich rokov.

Viac o téme: daň z pridanej hodnoty DPH , Hlas-SD , Ladislav Kamenický , Marián Viskupič , Ministerstvo financií SR MF , Sloboda a Solidarita SaS , spotrebná daň , zvyšovanie daní

Súvisiace články

Aktuálne správy