Británia a Švajčiarsko uzavreli pobrexitovú zmluvu: Týka sa finančných služieb

Británia a Švajčiarsko dnes uzavreli rozsiahlu pobrexitovú zmluvu o finančných službách. Bankám, poisťovniam, správcom aktív i burzám umožní vzájomný prístup na trh. Zmluva by mala podporiť obchod medzi oboma krajinami a znížiť náklady na dodržiavanie predpisov a zosúlaďovanie nariadenia, uviedla agentúra Reuters.

Po dvoch rokoch rozhovorov, ktoré sa začali, keď Británia opustila Európsku úniu, je dohoda založená na vzájomnom uznávaní pravidiel a orgánov dohľadu. Tým sa subjektom z oboch krajín zmierňuje regulačná záťaž. Zmluva dáva impulz britskému sektoru finančných služieb, ktoré sa muselo po brexite poobzerať po obchodných príležitostiach ďalej, pretože brexit mu z veľkej časti prístup na unijný trh znemožnil. EÚ bola pre britské firmy najväčším trhom.

Britský minister financií Jeremy Hunt odcestoval do Bernu, aby tam obchodnú zmluvu podpísal so švajčiarskou ministerkou Karin Kellerovou-Sutterovou. Zmluvu ešte budú musieť schváliť parlamenty oboch krajín.

Dohoda je celosvetovo prvá

„Bernská dohoda o finančných službách je celosvetovo prvá a stavia na prednostiach Spojeného kráľovstva a Švajčiarska ako dvoch najväčších finančných centier vo svete,“ uviedol vo vyhlásení Hunt. „Pomôže tiež narovnať podmienky pre menšie firmy, ktoré už nebudú musieť investovať čas a peniaze do prechádzania švajčiarskych pravidiel, ktoré dobre nepoznajú,“ dodal.

Dohoda je tiež povzbudením pre Švajčiarsko, ktoré do EÚ nikdy nevstúpilo. Krajina bola v minulom roku svetovým lídrom v cezhraničnej správe majetku pre súkromných klientov, finančné spoločnosti a banky sa tam klientom starali o majetok za 2,2 bilióna švajčiarskych frankov. Švajčiarsko, rovnako ako Británia, sa snaží svoj vzťah s EÚ znova upraviť. Dvadsaťsedemčlenný blok je najväčším obchodným partnerom Švajčiarska a od svojich susedov často jednostranne vyžaduje, aby dodržiavali pravidlá Únie.

„Táto dohoda pomôže dlhodobo udržať a posilniť medzinárodnú konkurencieschopnosť Švajčiarska ako finančného centra,“ povedala Kellerová-sutterová. Vzájomné uznávanie sa týka finančných regulátorov v oboch krajinách. Tí sa navzájom podriaďujú svojim pravidlám, aby umožnili finančným spoločnostiam pôsobiť na ktoromkoľvek z oboch trhov. Dodržiavajú pritom len jeden súbor pravidiel a nemusia otvárať kanceláriu aj v druhej krajine.

Viac o téme: brexit , financie , Švajčiarsko , trh , Veľká Británia , vzťahy

Súvisiace články

Aktuálne správy