Ako sa majú Slováci od posledného priestupného roka? Štvrtina si dopriala auto, väčšina veľkú zmenu nezaznamenala!

, Redakcia

Väčšine populácie sa od posledného priestupného roka, to znamená od roku 2020, finančná situácia veľmi nezmenila, pričom 44 percent hodnotí celkový stav svojich peňazí ako negatívny. Z toho dlhodobo zlú finančnú situáciu pociťuje 27 percent našincov a zmenu k horšiemu ďalších 17 percent opýtaných. Zvyšok vníma stav svojich financií kladne. Vyplýva to z prieskumu 365.bank realizovanom pri príležitosti 29. februára, ktorý je dňom navyše v rámci priestupného roka 2024.

Pozitívom pritom podľa záverov prieskumu 365.bank je aj to, že viac ako štvrtina ľudí deklaruje, že sa im podarilo začať pravidelne sporiť, konkrétne 26 percent. Ako by mal podľa našincov vyzerať ideálny deň k dobru? Najväčšia časť populácie, 33 percent, by ho strávila s rodinou.

„Dobrou správou je, že najviac pribudlo tých ľudí, ktorým sa podarilo začať pravidelne sporiť. Naopak, čo sa týka ideálnej sumy finančnej rezervy (vo výške aspoň 6-násobku mesačného platu) či investovania, každému piatemu človeku sa takáto zmena v jeho finančnom správaní nepodarila ani za uplynulé štyri roky, aj keď sa o ňu pokúšal. Riešením situácie pritom môžu byť napríklad automatické typy sporenia, či mikroinvestovania. Na princípe zaokrúhľovania platieb nám dopomôžu dosiahnuť naše ciele, a to aj bez väčšej námahy,“ vysvetľuje Head of PR 365.bank Linda Valko Gáliková.

Väčšina sa vyhla veľkým kúpam či investíciám

Podľa prieskumu banky si z pohľadu väčších finančných výdavkov za toto obdobie najväčšia časť populácie dopriala nové auto, a to 23 percent, a 16 percent našincov si zrekonštruovalo svoje bývanie. Naopak, viac ako polovica, konkrétne 55 percent, nezrealizovala žiadnu väčšiu kúpu či investíciu.

Čo sa týka očakávaní do ďalšieho priestupného roka 2028, celkovo 27 percent populácie je optimistických. V nemennosť situácie verí 29 percent a zhoršenia sa obáva približne 14 percent ľudí. „Necelá tretina si pritom netrúfla, pravdepodobne aj vzhľadom na dynamickosť uplynulého obdobia, odhadnúť vývoj v nasledujúcich štyroch rokoch,“ dopĺňa Valko Gáliková.

Ako vnímate vašu finančnú situáciu v posledných štyroch rokoch?

Priestupný rok nám 29. február prináša ako deň navyše, pričom tento rok pripadá na bežný pracovný deň. V ideálnom prípade, tj. keby si ľudia mohli vybrať, čo by robili, by ho najväčšia časť populácie chcela stráviť s rodinou, a to 33 percent. Celkovo 22 percent našincov by ho venovalo oddychu a dokonca 21 percent ľudí by ho využilo na dobrú vec.

Ak by mali deň k dobru Slováci a Slovenky využiť symbolicky na dobrý skutok, alebo dobročinnú aktivitu, najčastejšie by to bolo v podobe spríjemnenia dňa malými drobnosťami, napr. pozornosťami ľuďom vo svojom najbližšom okolí. Celkovo 29 percent opýtaných by sa venovalo dobrovoľníckym aktivitám a 7 percent by tak spravilo vo forme finančného príspevku.

Zber dát bol v rámci prieskumu realizovaný prostredníctvom aplikácie Instant Research agentúry Ipsos v období od 19. do 23. februára tohto roka na reprezentatívnej vzorke 1050 respondentov.

Viac o téme: 365.bank , finančná situácia , investovanie , Linda Valko Gáliková , prieskum , priestupný rok

Súvisiace články

Aktuálne správy