Ako by mala vláda riešiť problém s hypotékami? SaS ponúka vlastné riešenia

, TASR/red

Pri absolútnej väčšine hypoték na Slovensku vzrastú splátky aj pri aktuálnom zvyšovaní úrokov menej, ako rástla priemerná nominálna mzda v uplynulých rokoch. Takýto vývoj vedia dlžníci zvládnuť.

Vláda sa musí s bankami dohodnúť na riešení 1 až 2 % hypoték, pri ktorých bude nárast vyšší. Na utorkovej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda opozičnej SaS Richard Sulík.

Ide o jeden zo šiestich bodov plánu strany na riešenie situácie s drahými hypotékami. Sulík vyzval vládu, aby sa ním inšpirovala, keďže doteraz neprišla so žiadnymi vlastnými návrhmi. Ministerstvo financií avizovalo, že svoje návrhy predstaví v stredu 8. novembra.

Liberáli podľa Sulíka ešte pred voľbami rokovali s bankami a majú od nich predbežnú informáciu, že sú ochotné diskutovať o takomto riešení. „Podstatná vec je, že banky zabezpečia, že nikomu nebude rásť splátka hypotéky rýchlejšie, ako rástla priemerná nominálna mzda v hospodárstve. Toto riešenie sa dá urobiť okamžite a vyzývame (premiéra) Roberta Fica aj ministra financií Ladislava Kamenického, aby k takémuto niečomu pristúpili, lebo takto vedia okamžite pomôcť tým ľuďom, ktorých sa naozaj dotkne obrovský nárast splátok hypoték,“ vyhlásil. Nárast priemernej mzdy za uplynulé tri roky vyčíslil na 27 %, čo by malo predstavovať hranicu pomoci so splátkami.

Medzi ďalšie návrhy patrí podľa poslanca SaS Mariána Viskupiča povinnosť bánk umožniť zlúčenie prípadného spotrebného úveru dlžníka s hypotekárnym. Prinieslo by to predĺženie doby splácania, zníženie úroku a teda nižší nárast splátky. „Druhý bod, možnosť pozastaviť platenie istiny na jeden rok. Toto umožní dlžníkovi prekonať aktuálny problém s nárastom splátky a vytvorí mu čas, aby sa tejto novej situácii dokázal prispôsobiť. Po tretie, predĺženie splácania hypotekárneho úveru, čo samozrejme rezultuje v nižšej splátke,“ priblížil podpredseda finančného výboru parlamentu.

Banky by mali podľa neho navrhované opatrenia umožniť klientovi využiť aj vo vzájomnej kombinácii, zároveň by však mala pomoc platiť len pre jeden hypotekárny úver dlžníka. Štát by totiž nemal podporovať nákup ďalších, investičných nehnuteľností.

Bonifikácia vraj nikomu nepomôže

Viskupič zároveň kritizoval nápad strany Smer-SD na možnú bonifikáciu úrokov hypoték, čo v praxi podľa neho nikomu nepomôže. „Banky jednoducho zvýšia svoje cenníkové úroky, z ktorých potom dajú zľavu, teda bonifikujú úrok. Nikomu sa reálne nepomohlo, akurát budú vyššie sadzby tam, kde nie je nárok na bonifikáciu,“ varoval. Podobne podľa neho poškodí klientov bánk prípadné zavedenie bankového odvodu, ktorý avizujú predstavitelia vlády.

Kamenický už dostal úlohy

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) má na najbližšie rokovanie vlády predložiť návrh postupu riešenia vysokých úrokových sadzieb pri hypotekárnych úveroch. Ešte minulý týždeň ho k tomu zaviazala vláda.

„Musím povedať, že celková situácia s hypotékami sa stáva kritickou. Úroky v bankách pre ľudí, ktorí si berú hypotéky, sa pohybujú niekde na úrovni už okolo a vyše 5 %,“ upozornil po rokovaní vlády Kamenický.

Minister financií zároveň pripomenul, že jeho strana sa už pred voľbami zaviazala, že bude tento problém riešiť. „My urobíme rôzne varianty. Musíme sa pozrieť, aký bude celkový dopad na rozpočet a dohodli sme sa aj s premiérom, že si k tomu sadneme v utorok pred vládou, aby sme už na vládu predložili nejaké konkrétne opatrenia, čo sa týka riešenia hypoték,“ dodal minister financií.

Viac o téme: hypotekárne úvery , Ladislav Kamenický , Marián Viskupič , Richard Sulík , Sloboda a Solidarita SaS

Súvisiace články

Aktuálne správy